Běh pro začátečníky aneb Začínáme běhat a vytrváme

Pohráváte si s myšlenkou, začít běhat? Běh je sice velmi běžný sport, ale rozhodně si o něm raději něco přečtete, než vyrazíte na svůj první běžecký trénink. Určitě nezapomeňte na správnou obuv, která nemusí být zrovna nejdražší, ale jistá kritéria splňovat musí. A to ne kvůli estetice, ale kvůli pohodlí a hlavně bezpečnosti. Nepřeceňujte své síly, aby vás váš první běh nebyl zároveň během posledním.

Běh pro začátečníky aneb Začínáme běhat a vytrváme

Není to jen zrychlená chůze
Při běhu je třeba si uvědomit, že se ročně při této činnosti zraní 30 - 75% nadšenců běhání. Obvykle jsou to věční začátečníci, jejichž zranění pramenící ze špatné techniky okamžitě odradí. Základem je nezaměňovat běh s rychlejší chůzí. Obvyklým tématem je, zda dopadat přes patu nebo špičku. Názory odborníků se různí, není jednoznačně řečeno, který typ došlapu je bezpečnější. Platí však zásada, že je třeba dopadat měkce a neprodlužovat krok, čím byste zatěžovali kotníky, lýtkové svaly, ohrožovaly achilovku i klenbu.

Běhejte postupně
Je hezké zaběhnout stále modernější maratón, ale není to ze dne na den. Nepřeceňovat se a nemít velké oči, dokud nemáte velké svaly na lýtkách, je zásada prvořadá. Nikdy neběhejte do maxima. Důležité je hlídat si tep. Nemusíte se řídit složitými výpočty, základním parametrem je, že zvládnete ještě během běhu i prohodit pár slov. Pokud jdete na maximum, hrozí vám zranění. Každým během přidávejte maximálně 10% délky.

Běžecká obuv
Poraďte se ve specializované prodejně. Pokud to myslíte s během vážně, je vhodné vybírat si obuv podle klenby a sklonu vaší nohy, v čemž vám bude nápomocný počítačový systém. Pokud si chcete zaběhnout jen jednou za týden pár kilometrů na lesní cestě, postačí i boty, které vám sednou na nohu jako ulité.

Začínejte pomalu
Na začátku běhu je v svalech dostatek energie, což nás motivuje do běhu se pořádně zapřít. Udělejte to právě opačně. Začínejte velmi pomalu, poklusem si zahřejte svaly a na konci běhu si můžete sáhnout na dno sil. Tím si ušetříte natažení svalů, ale zároveň tak prospějete i spalování tuků, které tímto způsobem nastartujete a bude běžet i když vy už zastavíte.

Prsa dopředu, ramena dolů
Ideální postoj běžců. Ženy by měly použít správnou sportovní podprsenku, aby prsa nepociťovala nadměrné otřesy. Běžte vzpřímeně, dívejte rovnou před sebe. Při běhu je na tělo, svaly i kosti kladena vyšší zátěž, a proto se nesprávné držení těla projeví na zraněních a bolestech mnohem dříve, než při běžné chůzi.

Autor: Martina Dvořáková