Čištění zubů má svá pravidla, stejně jako používání mezizubního kartáčku a zubní nitě

Čištění zubů patří k osobní hygieně, stejně jako k ní patří mytí rukou, koupel či sprchování celého těla. Jenže jsou lidé, kteří sice vlastní nejmodernější kartáček na zuby, pastu, která osvěží dech, mezizubní kartáček i zubní nit, ale neumí tyto pomůcky správně používat.

Čištění zubů má svá pravidla, stejně jako používání mezizubního kartáčku a zubní nitě

I když si lidé myslí,
že si zuby čistí správně, stále dělají mnoho chyb. I proto patří zubní kaz stále mezi nejčastější onemocnění u nás. Základem péče je pravidelné čištění zubů, minimálně dvakrát denně. V ústech se štěpí cukry a tím pádem se vytváří kyselé pH, což způsobuje překyselení prostředí a naleptávání skloviny. Na vyrovnání pH ústní dutiny slouží sliny, díky kterým se pH změní. Proto zubní lékaři doporučují vždy počkat a nechat slinám čas, aby se o to postaraly. Zuby si následně umyjte dvacet až třicet minut po jídle, tak zní rada zubních lékařů a dentálních hygieniků.

Pro ranní hygienu použijte kartáček a pastu,
případně zubní nit, večer je třeba, věnovat se čištění důkladněji. Podle toho, jaký máme chrup, je třeba správně zvolit mezizubní kartáček nebo dentální nit. Na místě je i pravidelné používání ústní vody. Jen je třeba zvolit takovou, jakou skutečně potřebujeme, případně se poradit s lékařem. Někdo má zanícené dásně, další potřebuje zpevnit sklovinu, je to individuální.  Pokud nevíte, v jakých případech je třeba sáhnout po mezizubnímu kartáčku, zde je doporučení. Dáseň kolem zubu má za normálních okolností vůli 1 mm, když se však vytvoří, "váček ", je to více milimetrů. A právě na jejich čištění slouží mezizubní kartáček, který se vejdete do "váčku" a vyčistí jej. Dentální nití se do něj nedostanete.

Kdy se naopak zubní nit hodí
Mezizubním kartáčkem vyčistíte pouze prostor, který se nachází těsně nad dásní, ale styčnou plochu mezi dvěma zuby už mezizubním kartáčkem nevyčistíte, tam je třeba určitě použít nit. Pozor však, nit nestačí protlačit mezi dva zuby nahoru a dolů, je třeba jí kopírovat zakřivení zubu v mezizubním prostoru. Někteří zubní lékaři doporučují i ústní sprchu. O co jde? Je to hlavice s tryskou, kterou vyčistíte vše, mezizubní prostory i "váčky '" Intenzitu tlaku vody si nastavíte podle potřeby. Zároveň s čištěním si proudem vody i masírujete dásně, takže po pravidelném používání ústní sprchy jsou pevnější. "

Autor: Lenka Kostková