Infekce ústní dutiny - příčiny, léčba, prevence

Infekce, postihující ústní dutinu bývají převážně virového původu. Tato akutní onemocnění jsou vysoce nakažlivá a bolestivá. Stručně si popíšeme některá z nich, která postihují převážně děti.

Infekce ústní dutiny - příčiny, léčba, prevence

Herpangína 
Původcem je coxakie virus A, případně echoviry. Onemocnění je infekční, přenáší se slinami, kontaminovanými předměty, rukama. Herpangína je typickým onemocněním dětí ve věku 1 až 4 let. Objevuje se v letních a podzimních měsících, kdy se může vyskytovat sporadicky, endemicky až epidemicky. Charakterizuje ji tvorba malých, červených puchýřků s velikostí 1 - 2 mm, případně až tvorbou vřídků na sliznici tváří, podnebních obloucích, mandlích a čípku. Onemocnění se většinou začíná prudce, s vysokou horečkou až do 40 ° C, dítě pro bolest v ústech odmítá potravu. Má bolesti hlavy, je malátné, unavené, typické je zvýšené slinění. Infekce trvá 7 až 10 dní. Léčba herpangíny je symptomatická, neboť původcem je virus, není indikována antibiotická léčba.

Aftózní stomatitida
patří mezi infekční onemocnění. Je chorobou převážně menších dětí. Patří k herpetickým infekcím, protože původcem je virus herpes simplex. Inkubační doba je 3 až 14 dní. Postihuje sliznici ústní dutiny, měkkého patra a jazyka. Infekce se šíří přímo slinami nebo kontaminovanými předměty (dudlíky, hračkami). K infekci jsou náchylnější děti s oslabenou imunitou, mírně prochladlé, s nedoléčenými chorobami. Onemocnění je velmi bolestivé, na postižené sliznici dutiny ústní, na měkkém patře nebo na jazyku se tvoří drobné puchýřky s červeným lemem, které rychle přecházejí na bělavé eroze, tzv. afty. Ty mohou mít velikost až do 0,5 cm. Puchýřky mohou praskat. Po prasknutí se tvoří ploché defekty pokryty fibrinem nažloutlé barvy. Často bývá přítomna i horečka.Uzliny na krku jsou oteklé a bolestivé. Dítě je plačtivé, malátné, odmítá jíst a pít, je bolavé. Akutní stadium trvá asi 1 týden.

Angulo infectiosi
Je odborný název pro infekční ústní koutky. Je to také časté onemocnění dětí. V ústních koutcích mohou vznikat kožní a slizniční defekty s tvorbou červených bolestivých erozí s centrální ragády, někdy s bělavým lemem. Příčiny vzniku infekčních koutků jsou různé, kromě infekčního původu vznikají i na podkladě mechanického dráždění, zlozvyků, ale mohou signalizovat i nedostatek vitaminů a minerálů (železo, riboflavin, vitamin A, C či vitaminy B komplexu). Infekční ústní koutky jsou projevem snížené odolnosti organismu.

Léčba a prevence
Onemocnění ústní dutiny u dětí jsou převážně infekčního původu a vyvolavately jsou nejčastěji viry, proto je léčba převážně symptomatická. Pouze v případech prokázané bakteriální infekce jsou indikovány antibiotika. Při teplotě a bolestech je doporučená analgetická léčba, vhodné je střídat sirupy s paracetamolovými či ibuprofenovými látkami. Dětem se nesmí podávat Acylpyrin. Neméně důležitý je pitný režim. Vhodné je podávat studené nápoje, které zmírňují bolest, mléko či mléčné koktejly. Nevhodné jsou citrusové plody, citrusové šťávy, grepové šťávy, velmi kořeněná, solená jídla, protože zhoršují bolest. Pro zmírnění bolesti se doporučují i ​​lokální gely s obsahem protizánětlivých, dezinfekčních i léčivých látek. Doporučené jsou i vyšší dávky vitamínů B a C. Při druhotné bakteriální infekci (sliznice dutiny ústní je oslabená - narušena virovou infekcí, což je lehčí vstupní brána pro rozvoj bakteriální infekce) je indikována antibiotická léčba. U všech výše uvedených infekčních onemocnění je důležitá prevence přenosu onemocnění. Takto nemocné dítě nepatří do společného zařízení mezi ostatní děti. Třeba vydezinfikovat předměty a hračky, se kterými se během nemoci dostalo do kontaktu. Rovněž je třeba dbát na zvýšenou hygienu, mýt mu ruce před a po každém jídle. Po odeznění virového onemocnění je důležité postarat se o zvýšení imunity vhodnou stravou, úpravou životosprávy, popřípadě vitaminovými preparáty.