Jak cvičit pro hubnutí a pro zdraví?

Sportovní duch dřímá v každém z nás, ale ne každému se chce cvičit. Důležitá je pravidelnost. Sport ovlivňuje stavbu těla, růst kostí do šířky a hlavně zvětšování podílu svalové hmoty. Trénink hlavně vytrvalostního charakteru ovlivňuje množství tukových zásob v těla, což také vede ke změnám v lidském organismu.

Jak cvičit pro hubnutí a pro zdraví?

Hlavně se nezranit!

Pro mnohé cvičení vypadá jako primitivní záležitost. Zvedání činek se zdá být na první pohled jednoduchá činnost, avšak není to zcela pravda. Před tím, než začneme cvičit, musíme získat znalosti, aby se nestalo, že cvičením si ublížíme. Zranilo se již mnoho lidí, kteří si mysleli, že cvičení je hračka, stačí začít a hotovo. Nebo budete cvičit nesprávně a vůbec nedosáhnete cíle, kterého jste chtěli cvičením dosáhnout a budete zklamáni, kromě toho, že jste ztratili čas.

Trenér

Cvičení je dobré konzultovat s lékařem a provádět jej pod odborným dozorem trenéra. Pohyb by měl být člověku přirozený, měli bychom ho provádět bez nucení. Pokud děláme něco násilím, nemůžeme ani očekávat výsledky. Jako ve všem, tak i zde hraje nemalou roli psychika a stupeň našeho nastavení a nadšení.

Cvičte doma!

Pokud nemáme peníze na posilovnu můžeme cvičit i doma. Pohybovat se můžeme vždy a všude. Pokud nemusíme sedět, procházejte se, pokud nemusíte sedět, stůjte, místo ležení můžete sedět. Pokud jste si zvykli využívat doma výtah, proč ho nevyměnit za schody? Každý pohyb se počítá. Pokud se již bavíme o normálním cvičení je vhodné navštívit posilovnu. Zjistíte, že doma se cvičit nedá. Kromě toho, že vám chybí zařízení, které jsou potřebné, doma jste obklopeni množstvím podnětů, které odvádějí pozornost od cvičení. Telefonáty, rodina, vaření, povinnosti, nápady, možnosti. Cvičení doma hlavně chybí pravidelnost.

Pro hubnutí a zdraví

Pokud chcete hlavně shodit nějaká ta kila, zlepšit zdraví, na to je nejlepší aerobní trénink, to však neznamená aerobik. Ten je na hubnutí nevhodný. Je náročný na fyzické síly a mnohým starším dámám způsobil zdravotní problémy. Tělo s více kilogramy má větší hmotnost a zatěžuje klouby, mohlo by se stát, že skončíte na pohotovosti s trvalými bolestmi. Velmi častým důsledkem nesprávně voleného pohybu je například bolest zad, vyskočené ploténky. Proto při volbě cvičení musíte zcela vyloučit jakékoliv dynamické sporty. Při hubnutí a pro zdraví je vhodná například rychlá procházka nebo stacionární kolo. Pro jednoduchost zůstaňme u těchto dvou sportů. Nejčastější výmluvy proč nechceme cvičit jsou, že se stydíme za naše tělo. Hned za ní následuje výmluva, že na to nemáme peníze, vymluvit se, že v práci se naděláme dost patří také mezi časté argumenty. Další typická výmluva hlavně tlustších lidí je "stydím se ukazovat v posilovně nebo na veřejnosti". Ale nic vám nebrání v takovém případě chodit na procházky, nebo cvičit doma. Pokud to neuděláte byla to výmluva. Jediná výmluva ze všech, která se navíc zakládá na pravdě je, že se nám prostě cvičit nechce. Raději si po práci sedneme doma před telku a cpeme se oblíbenými pamlsky, sníme vše co nám přijde pod ruce a pak blaženě usneme.