Jaký sport vybrat pro své dítě?

Začátek školního roku, to nejsou jen nákupy sešitů a tužek, ale i dilema, do jakého kroužku přihlásit své dítě. Pokud se rozhodnete pro sport, víte, který je pro něj nejlepší? Jaké jsou jeho rizika a přínosy? Jsou sporty, na které stačí koupit tenisky…..Každá sportovní aktivita má své výhody i nevýhody.

Jaký sport vybrat pro své dítě?

Pokud chcete, aby mělo dítě ze sportu radost, mějte na mysli dvě základní pravidla:

Nevybírejte mu ho podle sebe, ale nechte, ať si vybere samo. Případně se dohodněte na kompromisu.

A rada druhá - do ničeho ho nenuťte, jen zdravě usměrňujte. Jinak na sport zanevře.

 

Jsou sporty, na které stačí koupit tenisky a zaplatit roční poplatek. Jsou však i takové, kde výstroj a roční členské stojí tisíce. Například hokej patří k těm finančně náročnějším. Pokud ho chce vaše dítě mermomocí hrát, jenže váš rodinný rozpočet to nedovoluje, neřešte to direktivně. Vysvětlete mu situaci a zkuste spolu vybrat jiný druh sportu, který by se mu líbil a který vaše peněženka utáhne. Pokud jste vy snili o kariéře v reprezentačním týmu házenkářů a sen se vám nesplnil, nechtějte od svého dítěte, aby to dokázalo za vás. Pokud ho budete tlačit do něčeho, k čemu nemá vztah, úspěch se sotva dostaví.

Potřebuje vaši podporu

Každé začátky jsou těžké a počáteční neúspěchy umí dětskou duši pořádně znejistit. Pokud je vaše dítě nešťastné z toho, že se mu nedaří, podpořte ho. Nenechte ho vzdát se hned na začátku. Po překonání krize začátečníka je velká šance, že se dítě do tréninků zakousne a samo uvidí, že postupuje.

Tělesné předpoklady

Na některé sporty je třeba mít speciální tělesné předpoklady. Pokud mají dvoumetroví rodiče dceru toužící po kariéře gymnastky, zřejmě se na vrcholové akce nikdy neprobojuje. Výška je totiž při sportovní gymnastice výrazný handicap. A naopak, pokud je desetiletý chlapec o dvě hlavy nižší nebo jeho spolužáci, v basketbalu asi velkou díru do světa neudělá. Pokud je však pro tuto hru zapálený, rodiče by mu v ní neměli bránit. Důležité je, aby dítě chodilo na tréninky s radostí - nakonec, ne každý touží po kariéře vrcholového sportovce.

Plusy a mínusy některých aktivit podle sportovních lékařů:

Sportovní gymnastika -  je snem mnoha malých dívek, náročné tréninky však vydrží jen málokterá z nich. S tréninkem se začíná v období vrcholu 5 – 6 let, kdy je obratnost u dětí přirozeně nejvyšší. Je při ní vysoké riziko úrazů, zejména zlomenin. Vyžaduje specifické tělesné předpoklady.

Tenis - začíná se také ve věku kolem 6 až 8 let. Jde o náročný individuální sport, který vyžaduje dostatek financí a zapojení rodičů. Nezbytná je velká psychická odolnost při soutěžích s nejistou vyhlídkou na úspěch v dospělém věku.

Fotbal - nejpopulárnější masový sport vedle hokeje v našich podmínkách, v každé vesnici se konají fotbalové zápasy. Vzhledem k nenáročné počáteční investici se mohou prosadit i sociálně slabší talenty.

Plavání - začíná se v útlém věku, podobně jako u gymnastiky. Je to nejzdravější sport s všestranným zatížením organismu. Je doporučován i jako doplňkový sport při sportech s jednostrannou zátěží. Vyžaduje velkou disciplínu, aby se dostavili úspěchy.

Basketbal - velmi rychlý halový kolektivní sport, při kterém je nutná kromě obratnosti, rychlosti a vytrvalosti i inteligence, týmový duch a tělesná výška.

Atletika - královna sportů je jedním z nejzákladnějších sportů se širokou škálou disciplín. Běhy, skoky, vrhy, chůze, víceboj ... Všichni vrcholoví sportovci v rámci kondiční přípravy používají atletickou abecedu. Riziko úrazu je nízké.

Hokej – v naší zemi jeden z nejúspěšnějších kolektivních sportů. Je závislý na podmínkách -stadion, drahá výstroj, tvrdé tréninky. Jelikož jde o rychlý kontaktní sport, velmi často při něm dochází k úrazům.

Cyklistika – každé dítě by se mělo naučit jezdit na kole již v útlém věku, ale vrcholový  sport vyžaduje drahou výstroj a je při něm vysoké riziko úrazů.

Karate - populární masový sport, který vede k disciplíně a sebeovládání. Od začátku jde o určitý životní styl, filozofii východních asijských kultur. Rozvíjí obratnost, rychlost, reflexy, vytrvalost a sílu.

Sjezdové lyžování - jeden ze zimních sportů, který se může začít učit v každém věku a může se dělat až do stáří. Také však patří k finančně náročným.