Doporučujeme Vám:

Nejen vinylové podlahy, ale i další vysoce kvalitní podlahové krytiny od předních výrobců naleznete na www.supellex.cz.
Interiérové vůně FrePro. Provoňte si život!
Laminátové plovoucí podlahy v atraktivních dekorech pro každý interiér od prověřených výrobců. - www.supellex.cz/laminatove-podlahy
Kvalitní metrážové koberce - skladem přes 400 dekorů, na objednávku přes 2000 různých koberců. - www.supellex.cz/koberce

 

Syndrom dovolenkového srdce je nebezpečný stav, který vyvolává alkohol

Léto přeje zasloužené relaxaci, ale mnoho lidí si plete dovolenou s akcemi, kde se neustále konzumuje alkohol. Ať už je to grilování se soudkem piva nebo letní párty, kde vévodí míchané drinky. A aby toho nebylo málo, nastupují festivaly, kde také alkohol teče doslova proudem. Jenže tělo na takový příjem alkoholu není zvyklé a navíc se často popíjí při velkých venkovních teplotách a nehledí se na doplňování tekutin nelakoholickými nápoji. Proto se nemůžete divit, když si tělo řekne dost!

zdraví, alkohol, párty, syndrom dovolenkového srdce

Jeden drink není problém
Pokud to ale roztočíte víc, vaše srdce vám to může na dovolené pěkně zkomplikovat. I vy už spřádáte dovolenkové plány, jak konečně trochu vypnete a možná i mírně zhřešíte s nějakým alkoholem? Hlavně pozor, abyste si v euforii z pár dní volna nezpůsobili "Syndrom dovolenkového srdce".

Rizikové jsou již čtyři piva
Lékaři si už dříve všimli zajímavého faktu. Po víkendech či po svátcích jako je Silvestr, případně Vánoce, přibývali v ambulancích pacienti se srdeční arytmií, nejčastěji s fibrilací srdečních síní. Šlo přitom o zdravé lidí, kteří dosud žádné kardiologické problémy neměli. Ani vyšetření neodhalila srdeční anomálie a anamnéza nenaznačovala, že by měli kardiaky v rodině. Další zvláštností bylo to, že fibrilace síní se u nich obvykle neopakovala, a pokud ano, tak opět až po konzumaci alkoholu. K lékaři se dostavili nejčastěji s tím, že jim buší srdce, případně cítí chvění či nepravidelný tlukot srdce.

Syndrom dovolenkového srdce - Holiday heart syndrome
Jako první si u těchto neobvyklých pacientů všiml v souvislosti s nadměrným příjmem alkoholu doktor Philip Ettinger, který to popsal jako "Syndrom dovolenkového srdce", z anglického "Holiday heart syndrome". Nešlo totiž o opilce, spíše o lidi, kteří využili víkendové či jiné volno a vypili si nárazově o něco více alkoholu.

Příznaky dovolenkového srdce

  • bušení srdce, rychlý či nepravidelný tep
  • únava
  • pocit nedostatku vzduchu, neschopnost dostatečně se nadechnout
  • závratě, mdloby
  • bolest nebo tlak na hrudi
  • pocit slabosti, úzkosti, zmatenost

 

Pozor na teenagery
Máte doma teenagera? Pozor na prázdninové výlety s kamarády na chatu a podobné "nevinné" akce. Ani mladí lidé totiž nejsou proti "dovolenkovému srdci" imunní. V adolescentním věku může vzniknout fibrilace síní po nárazovém požití velkého množství alkoholu. Přestože většinou jde jen o epizodu, která odezní bez následků, i tyto téměř ještě děti mohou skončit na pohotovosti s bušícím srdcem. Alkohol v nepřiměřeném množství může i u mladých s jinak funkčním srdcem nečekaně spustit fibrilaci síní.

O co jde?
Fibrilace síní je srdeční arytmie, při které předsíně nekoordinovaně kmitají s frekvencí 400 až 700 kmitů za minutu. Pokud tento jev nastane po nadměrné konzumaci alkoholu, nazývá se Syndrom dovolenkového srdce. Proto, pokud se vám už jednou stalo, že jste to s alkoholem přehnali a pak vám bušilo srdce, tlačilo vás na hrudi či bylo na odpadnutí, je to rozhodně varovný prst, abyste se příště bavili raději bez alkoholu. Arytmie jsou totiž nebezpečné a mohou způsobit například mozkovou mrtvici, plicní embolii či trombózu v dolní končetině. 

comments powered by Disqus


Podobné články


Opar neléčí zubní pasta, ale virostatická mast

Opar je bolestivé virové onemocnění, které se někomu vyhýbá, jinému se objeví občas, ale jsou i lidé,...
více...

Zážitkové kurzy první pomoci pro dospělé i pro děti

První pomoc často rozhoduje nejen o tom, zda bude postižený žít, ale také jak kvalitní bude jeho život...
více...

Stopy mužů, které prošly životem žen

Muži zanechávají své stopy v ženách, se kterými se milovali, navždy. A to je zjištění, které může dokonce...
více...

Preventivní prohlídky očí nejsou jen pro lidi, kteří mají oční vady

Prevence se vždy vyplatí více než nákladná léčba. Platí to v péči o všechny životně i ty "méně"...
více...