Doporučujeme Vám:

Nejen vinylové podlahy, ale i další vysoce kvalitní podlahové krytiny od předních výrobců naleznete na www.supellex.cz.
Interiérové vůně FrePro. Provoňte si život!
Laminátové plovoucí podlahy v atraktivních dekorech pro každý interiér od prověřených výrobců. - www.supellex.cz/laminatove-podlahy
Kvalitní metrážové koberce - skladem přes 400 dekorů, na objednávku přes 2000 různých koberců. - www.supellex.cz/koberce

 

Umělá sladidla, to nejsou sladkosti bez kalorií

Umělá sladidla byla vytvořena, aby lidé, kteří mají chuť na sladké obalamutili své chuťové buňky a zároveň do těla dostali co nejméně kalorií. Ale je takový způsob slazení bezpečný a opravdu se po něm nepřibírá na váze?

umělá sladidla, zdraví, obezita, cukr

Umělá sladidla bez kalorií?
Také si myslíte, že když si dáte nápoj s nulovým obsahem cukru nepřiberete ani gram? Umělá sladidla vypadají, jako nízko nebo nekalorické náhražky cukru, které vám umožní nepřibírat, ale nová studie ukázala opak. Více než čtyři sta tisíc lidí se zúčastnilo studie, která přinesla překvapení. Lidé, kteří pravidelně konzumovali umělá sladidla například pitím jednoho, nebo více takto slazených nápojů měli častěji cukrovku, problémy se srdcem a byli obéznější.

Zklamání z umělých sladidel
Existuje předpoklad, že když přijímáme nula kalorií, nepoškodíme si zdraví, ale nový výzkum přinutil zamyslet se nad tím, že jde o více, než jen kalorie. Nová studie se přidává k stále rostoucímu výzkumu, který naznačuje, že náhražky cukru nejsou žádnou magickou koulí. Bohužel, kvalita důkazů, které by podporovaly používání sladidel, není opravdu silná.

Kdo je na vině
Nikdo netvrdí, že umělá sladidla samotná zhoršují riziko cukrovky, či obezity. Možná je to prostě typem lidí, kteří je konzumují. Většinou jsou to takoví, kteří se také nesprávně stravují, nebo se snaží nahrazovat cukr umělým jednoduše proto, že vědí, že k obezitě, či nemoci srdce mají predispozici. Na toto je nutný dlouhodobý výzkum. Ve zprávě, kterou zveřejnila Canadian Medical Association Journal vědci analyzovali 37 studií, které zkoumaly, zda užívání umělých sladidel pomohlo snížit hmotnost lidí a rizika chorob s tím spojených. Údaje sbírali deset let na populaci čtyři sta tisíc lidí.

Tak čím nahradit bílý cukr?
Důležité je, sledovat celkový obsah cukru, obsah fruktózy a glykemický index. Tyto hodnoty by měly být u vybraného sladidla co nejníže. Vhodný je kokosový cukr, který obsahuje i prospěšnou vlákninu inulin, nepasterizovaný med, který má o polovinu nižší glykemický index než ten pasterizovaný, a také výživoví poradci upřednostňují javorový sirup před agávovým. 

comments powered by Disqus


Podobné články


Velké břicho vyřeší změna stravy

Trápí vás velké břicho? Břišní tuk nemusí být problém. Cvičení je super, ale změnu je potřeba udělat...
více...

Hubnutí a následný návrat na původní váhu tělu prospívá

Rychlé hubnutí není zdravé, ale na druhou stranu je lepší zhubnout alespoň občas, než být obézní po celý...
více...

Pokojové rostliny, které rozhodně patří do ložnice

O důležitosti kvalitního spánku nemůže být pochyb. Pomáhá nám k němu pohodlná postel a v ní zdravotní...
více...

Sedm rad, které zuřivcům prodlouží život

Zlost plodí další a další negativní reakce. Naštvaní lidé ubližují hlavně sobě, ale následně nezůstává...
více...