Vaginální infekce a účinná prevence - kyselina mléčná s glykogenem

Vaginální infekce dokáže ženám pěkně pokazit dovolenou. Dá se jí vůbec nějak předejít? Existují ženy, které ji v životě neměly, přestože milují koupání v bazénu a také přírodní koupaliště. Na druhou stranu jsou ženy, které tyto nepříjemné záněty a výtoky trápí každé léto. Své o tom vědí lékaři z gynekologických ordinací. Na některé otázky nám odpověděli.

Vaginální infekce a účinná prevence - kyselina mléčná s glykogenem

S jakými zdravotními problémy se v praxi setkáváte nejčastěji v letním období?
Nejčastěji pacientky přicházejí se symptomy jako zarudnutí, zapáchající výtok či nepříjemné pocity jako pálení a svědění v oblasti pochvy. Mnoho žen však přijde, až když jde o recidivující problém, který se dosud snažily řešit samoléčbou.

Naznačujete, že si tak můžeme více ublížit, než pomoci?
Asi 20% gynekologických onemocnění je zánětlivého původu. Některé nesprávně léčené infekce mohou zanechat trvalé následky jako neplodnost, pánevní bolest a poruchy funkce. Pokud se například stane, že pacientka si dlouhodobě léčí bakteriální vaginózu volně prodejnými antimykotiky, může se dostat do bludného kruhu recidiv tohoto onemocnění. Mykotické infekce se tedy mohou mylně zaměnit s bakteriální vaginózou.

Jak se bakteriální vaginóza projevuje a co ji způsobuje?
Bakteriální vaginóza je nejčastější příčinou poševního výtoku u žen ve fertilním věku (40 - 50%), ačkoli povědomí a pochopení tohoto onemocnění je nízké. Vyznačuje se snížením množství laktobacilů a přemnožením převážně anaerobních mikroorganismů. Nejčastějším symptomem je zapáchající výtok a zvýšení poševního pH nad 4,5. Způsobit ji může například pokud žena prochladne v mokrých plavkách, je dlouhodobě vystavena stresu či léčena antibiotiky, ale také, pokud to přehání s hygienou intimních partií. Rizikovou skupinou jsou také ženy, u kterých dochází k hormonálním změnám (těhotenství, menopauza, užívání hormonální antikoncepce).

Jak probíhá léčba po diagnóze bakteriální vaginózy?
Základem úspěšné léčby bakteriální vaginózy je úprava pH pochvy preparátem, který ideálně obsahuje kyselinu mléčnou. Ta upraví pH a glykogen, který zajistí půdu pro pomnožení potřeby laktobacilů. Při této léčbě, na rozdíl od léčby antibiotiky, nedochází k narušení přirozené mikroflóry a následně např. k vulvovaginální kandidóze, která se vyskytuje až u 20-30% žen léčených intravaginálními resp. perorálními antibiotiky, ale právě naopak, glykogen a kyselina mléčná zajišťují správné prostředí a brání návratu problému.

Stále více žen upřednostňuje před léčbou antibiotiky různé alternativy
Existuje forma prevence, kterou by se ženy mohly tomuto onemocnění vyhnout? V některých případech je léčba antibiotiky opravdu nutná. Důležitá je ale prevence a zabránění návratu infekce. Zdravá pochva závisí na rovnováze vnitřního a vnějšího prostředí, hormonálního stavu, fáze menstruačního cyklu a funkce slizničního imunitního systému. Pochva je osídlena mirkoorganizmy, které tvoří vaginální mikrobiální flóru. Laktobacily jsou její hlavní součástí. Pokud se rovnováha naruší, laktobacily neprodukují dostatečné množství kyseliny mléčné, změní se pH a přemnožují se škodlivé mikroorganismy. To vysvětluje, proč je prevence a udržování správného pH důležité. Právě kombinace kyseliny mléčné a glykogenu dokáže bakteriální vaginózu účinně zvládnout, ale také zabránit jejímu opětovnému vzniku při pravidelném používání.

Na jakém principu tedy fungují preparáty s touto kombinací aktivních látek?
Tyto dvě aktivní látky napodobují přirozeně se vyskytující podmínky ve zdravé pochvě. Kyselina mléčná účinně obnovuje poševní pH a glykogen podporuje růst laktobacilů. Pro prevenci recidiv se doporučuje pravidelné používání minimálně 1x týdně nebo podle potřeby i častěji (po saunování, koupání, pohlavním styku, menstruaci ...). Zachovává se tak fyziologická vaginální flóra a pacientky netrpí příznaky onemocnění.