Zábavná a relaxační hra - pétanque

Při pétanque potřebujete pevné nervy a silnou ruku. Pétanque je nenáročná relaxační hra pro všechny: ženy, muže, důchodce i děti - a všichni si mohou spolu zahrát. Nejlepší týmy v Evropě mají Francouzi a Španělé. Pétanque jim jde tak přirozeně a lehce, jakoby ho trénovali již před narozením.

Zábavná a relaxační hra - pétanque

I v Čechách se tato hra slibně vyvíjí. Zatímco před deseti lety se jí věnovalo pár nadšenců, dnes jejich počet stále roste. Řeč je o těch, kteří jsou ochotni trénovat, zdokonalovat se ve střelbě, zkrátka věnovat se pétanque téměř každý den. Vyrovnat se zemím s tradicí ale samozřejmě nemůžeme.

Při pétanque je třeba především myslet. Na to, kam kouli hodit, tak, aby to bylo pro nás výhodné a současně bránit soupeři v jeho výhře. Kouli nemůžete jen odhodit. Musíte si dobře promyslet, kam dopadne-o tom rozhoduje i terén, zda je v něm mnoho nebo naopak málo štěrku a podle zvážení, zda se koule zabrzdí, je třeba ji hodit patřičnou silou. Pétanque má cosi společného s golfem. Obě hry stojí na logice a taktice. Pevné nervy jsou při pétanque nutnější než cokoliv jiného.

Při pétanque nezhubnete, nejde totiž o fyzickou aktivitu, při které se spalují tuky, ačkoli celodenní procházení po hřišti a házení několika desítek koulí s těžkou gramáží dokáže pořádně vysílit. Tělo si po čase začne vyžadovat fyzickou aktivitu, ale k samotné hře ji hráč nepotřebuje. Koule, které váží v průměru od 650-800 gramů, (na hru jsou zapotřebí dvě tři), málokdo vnímá jako činky. Hází se pokaždé jen jednou rukou. Leváci si tím pádem zatěžují více levou, praváci pravou ruku. Je dobré to vyrovnávat alespoň podáváním koulí, které ještě nebyly hozeny, druhou rukou.

Nejvhodnějším roční období pro pétanque je přirozeně jaro a léto. Na podzim mohou do hřiště popadat listy. Vášniví hráči však vidí problém jen málokde. Listy se pohrabou a hraje se. Jsou hráči, kteří když ráno zjistí, že prší, vzdají to a i nadšenci, kteří to risknout s nadějí, že za chvíli přestane. Na turnajích to neplatí. Představte si, že přijedou hráči z Rakouska, Polska nebo Slovenska. Organizátoři je přece nemohou jen tak poslat domů. Když to aspoň trochu vypadá, že se počasí umoudří a bude hezky, většinou se hraje. Jedině, že by byl silný vítr nebo vichřice.

Pétanque (z francouzštiny petanque) vznikl ve francouzském městečku La Ciotat nedaleko Marseille. Vynalezl ho muž na vozíčku, Jules Le Noir. Název hry je odvozen od polohy chodidel při hodu. Do konce druhé světové války se pétanque hrál pouze v jižní Francii v oblasti od Marseille po francouzskou Riviéru. Dnes je populární v Evropě, ve frankofonních zemích Afriky, v severní Americe a Asii, částečně v Thajsku.

Autor: Martina Dvořáková