Akné u žen v době mestruace

Už máte pubertu dávno za sebou a občas vás ještě trápí akné? Hlavně se pravidelně dostavuje s vaším měsíčním cyklem? Máme pro vás pár užitečných rad, aby vaše pleť byla i těchto dnech v pohodě a vy jste nebyla zbytečně ve stresu z pupínků, které se s jejich příchodem dostavují.

Akné u žen v době mestruace

Proč máme akné?
Nejhorší období přichází zhruba týden až deset dní před očekávanou menstruací. Zatímco v první polovině cyklu převládá hormon estrogen, v druhé části je to progesteron. Pak hladiny obou začnou pomalu klesat. A právě progesteron může za zvýšenou produkci podkožního mazu, který ucpává póry. Když se k tomu přidá ještě mužský hormon testosteron, který také podporuje ucpávání pórů, neštěstí je na světě.

Týden před menstruací
Nejen s vaší náladou cvičí několik dní před menstruací PMS. Musí se s ním vyrovnat i vaše pleť. Už v té chvíli se vám pod kůží začínají dít věci a armáda akné čeká, až bude moci vyrazit na povrch. Proto si důkladně čistěte pleť tonikem s kyselinou salicylovou, která důkladně vyčistí póry. Pokud cítíte, že už se vám pod kůží uhnízdil nějaký jedinec, zahubíte ho tím, že si nanesete pleťovou masku. Ideální tu, která vám vytvrdne na tváři - např. kaolínovou. Dokáže totiž vytáhnout zpod kůže všechny nečistoty.

Týden během menstruace
Pokud vám týden před menstruací nějak unikl a na bradě se vám objevily pupínky, už s tím toho moc nezmůžete. Tedy - s trochou vůle a správné péče docílíte toho, že se nebudou nešířit dál. Proto se důkladně odličujte. Avšak jednoduché pleťové mléko na to stačit nebude. Po odličování si ještě vyčistěte pleť přípravkem s benzoylperoxidem, který má antibakteriální účinky- pouze na problematická místa! Pak použijte hydratační krém, aby nedošlo k přesušení pokožky.

Týden po menstruaci
Po menstruaci se to ale ještě zdaleka nekončí. Pokud se chcete příště vyhnout tomu, aby vám vyrazily vyrážky, musíte o svou pleť pečovat po celou dobu a nehonit to v posledním týdnu. Takže týden po menstruaci se konečně vaše hormony opět vrátily do normálních kolejí. I když se vám vyrážky nedělají, měla byste si občas vyčistit pleť přípravkem proti akné.

Když není vinna jen menstruace
Vyrážka na bradě nebo jinde na obličeji se ale nemusí objevit pouze během menstruace. Na vině už také není vysoká produkce mazu v důsledku hormonálních změn jako u adolescentů, ale mohou za to stres, špatný životní styl, nebo i nevhodná kosmetika. Akné bývá způsobeno nadměrným užíváním mastných výživných krémů, které ženy v tomto věku používají s cílem eliminovat první vrásky. Proto se vždy snažte používat krémy přesně odpovídající vaší pokožce, abyste ji zbytečně nezatěžovala.