Akné vyhojí řepík, zelený čaj, kopřiva nebo jitrocel

Nečistá pleť, jak se také a zcela nevhodně akné nazývá, dokáže pěkně potrápit. Příčiny nejsou zcela známy, ale mezi ty, které známy jsou patří stres, dědičnost, hormonální nerovnováha, ale také poruchy trávení, dietní chyby, špatná životospráva a spousta dalších. Z kosmetického hlediska bývá na vině špatné a nedůsledné čištění pleti, nebo naopak přílišné čištění, kterému se pleť brání zvýšenou tvorbou mazu. A mohli bychom jmenovat další a další viníky. Ale my se v našem článku budeme věnovat spíše tomu, jak se akné zbavit a to zcela přírodní cestou. Naše rady se budou týkat pouze lehčích forem akné. S těmi těžšími si často neumějí poradit ani kožní lékaři, přesto je důležité k nim zavítat a nechat se vyšetřit a léčit.

Akné vyhojí řepík, zelený čaj, kopřiva nebo jitrocel

Řepík
Při akné jde především o zánětlivé procesy na kůži. Proto je základem vsadit na bylinky, které s nimi umí zatočit. Velmi dobrou volbou je právě řepík. Hojivý odvar se připraví louhováním podobně jako čaj, pouze silnější a přikládá se na postižená místa. Nejlepší je aplikovat tři až pětkrát denně.

Zelený čaj
Ideální volba pro ty, kterým by odvary z květů mohly způsobit kožní alergie. Zelený čaj se nemusí jen pít. Je prudce antioxidační, což velmi vhodně hasí právě akné. Udělejte si silnější odvar a pomocí vatových tamponů vydezinfikujte pokožku. Hodí se i do pleťové masky, když ho smícháte s jogurtem a necháte působit. Vhodná a spolehlivá náhrada drahých přípravků.

Kopřiva
Určitě ne přikládat, ale vypít litr kopřivového čaje denně. Spolehlivě pročišťuje krev od toxinů a tím čistí pleť i zevnitř. Mezi pozitivní efekty patří i snížení tvorby vyrážek, plus svěžejší a zdravější vzhled samotné pleti.

Zinek a vitamin B
Dva základní prvky, které pokud chybí, tak pleť se hlásí alarmem v podobě narůstajících pupínků. Nemusíte nutně sahat po farmaceutických přípravcích. Nejvíce zinku se nachází v ústřicích, hovězím masa, či vnitřnostech. Vitaminů B je celé spektrum a nacházejí se v obilovinách, luštěninách, pšeničných klíčcích, v bramborách, ale i sýrech, či vaječném žloutku.

Jitrocel
V jeho názvu je již obsažen důvod, proč právě on. Vynikající je jeho výluh v alkoholu. Po zředění s vodou se aplikuje přímo na postižená místa a akné se zacelí bez zbytečných jizev.

Autor: Lenka Kostková