Alergie na roztoče - projevy a vhodná opatření u dětí

Alergie se stala nežádoucí složkou našeho života. Trpí jí všechny věkové kategorie, nevyhýbá se žádnému prostředí. Alergeny na nás útočí z venku, kuchyně i postele. Jedna z nerozšířenějších forem alergie u dětí je alergie na roztoče. Ti se vyskytují hlavně v prachu peřin, koberců, potahových látek apod. Neléčení alergie na roztoče může způsobit těžká alergická onemocnění, jako je astma bronchiale.

Alergie na roztoče - projevy a vhodná opatření u dětí

Co jsou to roztoči?
Roztoči jsou drobní členovci, které pouhým okem nezpozorujeme - měří jen dvě desetiny milimetru.Živí se drobnými odlupujícími částečkami lidské kůže. Roztoč žije 4 - 6 měsíců a každý jeden vyprodukuje během svého života více než 100 nových roztočů. V každém gramu domácího prachu můžeme najít až 1 000 roztočů. Nejlépe se jim daří v matracích, polštářích, prošívaných dekách, plyšových hračkách a v ložním prádle. Mají tam vhodnou teplotu, vlhko a dostatek obživy ve formě odumřelých buněk lidské kůže, která se nám přirozeně odlupuje všude, kde se pohybujeme. Udává se, že roztoči tvoří až 60% domácího prachu. Nebezpečnější než roztoči samotní jsou pro alergiky výměšky roztočů, které jsou silným alergenem a způsobují alergickou reakci, která vyústí do příznaků alergie. Vrchol výskytu roztočů v domácnostech je od srpna do října a na jaře v dubnu až květnu. Tehdy alergici mohou pociťovat zhoršení stavu.

Jak se projevuje alergie na roztoče u dětí?
U dětí se alergie projevuje pocity ucpaného nosu, ztíženým dýcháním, přetrvávající rýmou, dráždivým kašlem. Tyto obtíže se projevují zejména v noci a ráno po probuzení. Dlouhodobé vystavování dětí účinkům alergenů prachových roztočů způsobuje nemoci, jako jsou např. alergická rýma, záněty dutin, záněty průdušek, atopický ekzém. Neadekvátně kontrolovaná alergie na roztoče může přerůst do závažnějšího alergického onemocnění - průduškové astma.

Jak bojovat s roztoči?
Bohužel musíme konstatovat, že mnohdy řešíme důsledky alergie, ale ne její příčinu. Projevy alergie lze ovlivnit anti-alergickými léky, ale velmi důležitým opatřením ve snižování příznaků alergie je zabránit styku alergika s alergeny. Roztočové alergeny se vyskytují i ​​v těch nejčistších domácnostech. Nejúčinnějším opatřením pro vytvoření zdravého klimatu v bytě je odstranění roztočů. Mechanické čištění ani vysávání není schopno roztoče zcela usmrtit. Ideální je při úklidu používat chemické prostředky na hubení roztočů. Pokud vaše dítě trpí alergií na roztoče, bojujte s nimi! V každé domácnosti s alergikem se doporučuje dodržovat preventivní zásady boje proti roztočům. Největší pozornost je třeba věnovat ložnici. V ložnici má být chladno a sucho, prostěradla je vhodné denně větrat, povlaky mají být z bavlny nebo umělého vlákna. Matrace třeba vysávat jednou týdně, polštáře by neměly obsahovat peří, vhodnější je duté vlákno. Dětem je třeba kupovat omyvatelné hračky. Plyšáky doporučujeme občas zmrazit v mrazničce nebo vyprat. Při praní třeba používat přípravky na hubení roztočů, které lze dnes již pohodlně zakoupit např. přes internet, nebo v lékárně. V domácnosti s alergikem se doporučuje zcela odstranit koberce, všechny lapače prachu, jako jsou závěsy, záclony ..., zbavit se všech vlněných doplňků v bytě a používat kvalitní vysavače s uzavřeným okruhem. Při dodržení zmíněných opatření obvykle dochází ke zmírnění projevů alergie. Ale je to boj na dlouhou trať.

 

Autor: Martina Dvořáková