Alkohol je pro děti nebezpečný a škodlivý, hlídejte své děti před jeho negativními účinky!

Rodiče, alkohol dětem nedávejte - ani ochutnat. Alkohol by neměly děti zkoušet ani pod dohledem dospělých. Kouřit by vůbec neměly začínat. Alkohol dětem do rukou nepatří. Neměly by ho ani ochutnávat pod dohledem rodičů. 

Alkohol je pro děti nebezpečný a škodlivý, hlídejte své děti před jeho negativními účinky!

Alkohol ničí mozkové buňky, dokud se vyvíjí mozek, zhruba do tedy do 30 roku věku, by si člověk neměl mozkové buňky ničit alkoholem. Zásadně, že by neměly vůbec, ani kapku alkoholu dostat děti, samozřejmě, ani těhotné ženy, které alkoholem vědomě poškozují plod. Pít by ho neměli ani mladí lidé do 18 let.

Podle evropské školní studie se 48 procent šestnáctiletých opije nejméně jednou za rok, průměr Evropy je 39 procent. Alespoň jednu cigaretu denně má čtvrtina šestnáctiletých, více než 11cigaret osm procent dospívajících.

Malé množství alkoholu, čtyři deci pro muže a dvě deci vína pro ženy, prospívá srdci a dospělým by škodit nemělo. Není to taková vysoká dávka, aby poškodila jejich mozkové buňky.

Ale u dětí jsou lékaři zásadně proti pití alkoholu. Není možné souhlasit s tím, když někteří rodiče dávají ochutnat dítěti alkohol a myslí si, že tak zabrání tomu, aby samo alkohol vyzkoušelo jako zakázanou věc. Nalít dítěti alkohol jen proto, že ho chce ochutnat, to je prostě zločin, protože dítě asi do 14 let by vůbec nemělo vědět, co je alkohol.

Podobně by neměli rodiče dávat dětem ochutnat cigarety. U někoho to sice může zabrat, udělá se mu špatně a už nikdy se cigarety nedotkne. Jsou ale i případy opačné, kdy mladý člověk prvotní nevolnost překonal a je z něho těžký kuřák.

Kdo má předpoklady pro závislost, tak prvním ochutnáním se u něho může závislost nastartovat. Existuje gen pro alkohol. Když ho máte, ať děláte, co děláte, stanete se alkoholikem. Jediná možnost je vůbec alkohol nezkusit. Děti by proto měly dostat „ do vínku“, aby se k alkoholu moc nedostaly a nechtěly ho ani ochutnat.

Autor: Lenka Kostková