Alkohol prospívá cévám a mozku, ale jen v malém množství!

Alkohol jako prevence Alzheimerovy choroby? Tak doslova to není, ale vědci zjistili, že sklenička alkoholu denně opravdu pomáhá snížit riziko onemocnění cév a degenerativních onemocnění mozku. Jen je důležité pití alkoholických nápojů držet na uzdě, abychom si jejich konzumací sice neprokrvili mozek, ale zároveň nezničili játra.

Alkohol prospívá cévám a mozku, ale jen v malém množství!

Na zdraví!
Vědci zjistili, že ti, kteří se oddávají lehkému až střednímu společenskému požívání alkoholických nápojů, mají až o 23 procent nižší pravděpodobnost rozvoje demence nebo kognitivních poruch ve vyšším věku. Víno je dobré pro vaše zdraví a snižuje riziko onemocnění srdečních tepen a kardiovaskulárních onemocnění obecně a střídmá konzumace alkoholu má stejný vliv i na mozek.

Největší studie všech dob
Tyto výsledky vyplynuly z dosud největší studie, která se týkala vztahu alkoholu a zdraví mozku. Vědci analyzovali více než 140 jiných studií provedených od roku 1977, zahrnujících celkem více než 365 000 lidí. O víně bylo také zjištěno, že je prospěšnější než pivo a jiné alkoholické nápoje. Většina analyzovaných vědeckých studií však nerozlišovala mezi různými druhy alkoholu.

Ženy - jen jednu skleničku!
Střídmé pití alkoholických nápojů pro ženu znamená, že může vypít jednu skleničku denně, pro muže - dvě skleničky. Nadměrné pití - tři až pět skleniček denně, naopak, souvisí s vyšším rizikem demence. Vědci tvrdí, že malé množství alkoholu pomáhá mozku vyrovnat se se stresem, který vede později k demenci. Abstinentům však nedoporučují, aby začali pít - výsledky této studie je třeba vnímat jako doporučení pro ty lidi, kteří pijí alkohol, aby ho pili s mírou. Riziko vzniku demence také může snížit cvičení, vzdělávání a středomořská strava. Klíčovými slovy jsou slova mírné pití. Požitek z dobrého jídla s přáteli a sklenky vína je tradiční lidskou radostí, kterou si užívá většina lidí.

Jak snížit riziko?
Zdravým životním stylem však můžeme přispět ke snížení rizika. Jiné dříve studie ukázaly, že riziko Alzheimerovy choroby klesá i při užívání některých protizánětlivých léků, či nízkých dávek aspirinu. Mezi protizánětlivé léky patří i nesteroidní léky, avšak musí být konzumovány v nízkých dávkách a během minimálně dvouletého období. Taková konzumace léků však může ublížit jiným orgánům těla, zatěžuje trávicí systém a přináší jiná rizika, takže v případě, že užíváte takové léky, je nutné se o délce, potřebě a vhodnosti jejich užívání poradit s lékařem!

Příčiny a příznaky Alzheimerovy choroby
Příčiny Alzheimerovy choroby dodnes nejsou zcela jasné a známé. První příznaky jsou různé a navíc se obtížně rozeznávají. Přibývají velmi pomalu. Nejčastějším je, že nemocný člověk začne zapomínat, a to i na základní věci, postupně se u něj vyskytují výraznější poruchy paměti později spojené i se ztrátou orientace v prostoru a čase, dochází k častým změnám nálad, apatie. Později je pro nemocné problematická už i řeč a pohybová koordinace.

Autor: Martina Dvořáková