Antibiotika zachraňují naše životy, ale mohou také poškodit život našim pokrevním potomkům

Antibiotika znamenala obrovský zlom v léčbě smrtelných infekčních chorob. Ale i zásluhou nezodpovědných pacientů se stala v současnosti hrozbou. Jejich nadužívání si většina lékařů uvědomuje, ale na druhé straně je někteří pacienti neustále vyžadují, a když jim je lékař nepředepíše, raději ho vymění za jiného, který je k léčbě antibiotiky shovívavější. Přitom antibiotika ohrožují nejen naše životy, ale i životy našich potomků v několika generacích po sobě!

Antibiotika zachraňují naše životy, ale mohou také poškodit život našim pokrevním potomkům

Poškození antibiotiky

Nová zjištění poukazují na to, že poškození našeho mikrobiomu, tedy komunity bakterií v našem těle, se může přenášet z generace na generaci a vyvolat chorobu i našich pravnoučat.

Nová zjištění o lécích uživatele antibiotik nepotěší

Ukázal to pokus na myších. Těhotné myši dostaly zdravý mikrobiom nebo takový, který byl poškozen antibiotiky. Po narození mláďat zjistili vědci první věc, myšky mikrobiom zdědily po svých matkách. Přestože nikdy neužívaly antibiotika, měly ho jimi poškozený. Všechna zvířata měla predispozici na kolitidu, zánětlivé onemocnění střev, které trápí i lidi. Vědci sledovali, jak se mají další generace myší. Třetí, až čtvrtá generace měla mnohem vážnější kolitidu, pokud jejich praprarodiče měli poškozený mikrobiom. Důležité je, že mláďata nikdy nedostala antibiotika a jejich matky také ne.  To může znamenat, že účinky antibiotické léčby jsou dlouhodobé a dalekosáhlé. Hodně těhotných žen a dospívajících dívek užívá antibiotika. Vědci se obávají, že by to mohlo mít vliv na budoucí generaci. Studie sice byla provedena na myších, ne na lidech, ale podle vědců stojí za prozkoumání. Vědci vědí, že zánětlivá onemocnění střeva mají svůj genetický původ pouze na 10 procent. Zbývajících 90 procent rizikových faktorů neznáme. Ale je velice pravděpodobné, že některé z neznámých rizik mohou být způsobeny antibiotiky.

Autor: Lenka Kostková