Aqua aerobik - cvičení, které šetří klouby a posiluje kondici

Aqua aerobik je aerobní cvičení, které se cvičí ve vodě, ale nemusí se ho účastnit jen plavci. Cvičí se v mělké vodě. Voda klade větší odpor než vzduch, a tak je cvičení ve vodě účinnější. Cvičení zlepšuje fyzickou kondici a přitom je šetrné ke kloubům, protože voda tlumí veškeré nárazy.

Aqua aerobik - cvičení, které šetří klouby a posiluje kondici

Abyste vyzkoušeli aqua aerobik nemusíte být plavci
Aqua aerobik je kondiční cvičení při hudbě a jak napovídá sám název, cvičí se ve vodě. Prospívá hlavně srdečně cévnímu a dýchacímu systému a samozřejmě pohybové soustavě. Aerobik ve vodě je podobný tomu na suchu. Cvičení se provádějí ve vodě různé hloubky přičemž se dají využít pomůcky, které se používají při klasickém aerobiku jako step, gumové pásy na posílení apod. Tento zajímavý a dynamický sport je vhodný pro lidi s nadváhou, těhotné ženy, lidi trpící bolestmi kloubů i jako prostředek rehabilitace. Cvičení se provádějí v mělké vodě asi do úrovně pasu, v přechodné úrovni (voda mezi pásem a rameny) a hluboké vodě bez kontaktu se dnem za použití nadlehčovacích pomůcek. Podle hloubky vody se zařazují různé typy cvičení.

Hodina aqua aerobiku v sobě zahrnuje tři základní části:
1. Přípravná část
Hlavním úkolem je dostatečné zahřátí organismu, rozcvičení a kardiorespirační rozehřátí. Typická doba trvání přípravné části je 10 minut.
2. Hlavní část
Pozornost se zaměřuje na kardiorespirační cvičení po dobu 15 až 40 minut. Jsou to aerobní cvičení, kterými se snažíme zvýšit a udržet tepovou frekvenci srdce na potřebné úrovni. K tomuto účelu se musí zapojit velké svalové skupiny do rytmického pohybu při větším počtu opakování. Druhou důležitou složkou hlavní části tréninku aqua aerobiku tvoří posilovací cvičení. Obvykle se jim věnuje zhruba 5 - 10 min. Využívá se zátěž nebo potřebné pomůcky ke zvýšení odporu vody.
3. Závěrečná část
Poslední část zahrnuje zklidňující režim, a to tak, aby se tělo vrátilo na nižší pulsové hodnoty. K tomu slouží pokračování v pohybech, ale už s nižší intenzitou. Krev se tak vrací zpět do srdce a nezůstává v končetinách zatížených svalů. Před koncem tréninku se zařadí závěrečný strečink. Typická závěrečná část trvá 5 - 10 minut.

Jaké jsou výhody aqua aerobiku?
Přinese vám posílení kardiovaskulárního systému, posílí svaly, zvýší vytrvalost, pomůže při spalování přebytečných kalorií a vlivem vodního prostředí bude konejšivě působit na vaši psychiku. Aqua aerobiku se můžete se mu věnovat celoročně v krytých bazénech, ale třeba i na dovolené u moře. V létě je tento druh cvičení již neodmyslitelnou aktivitou mnoha letovisek, které ho nabízejí jako doplňkovou službu hotelového ubytování. Zkuste si zacvičit ve vodě, příjemně se pobavit, vedle toho nachytat bronz a vylepšit si svou figuru. 

Autor: Martina Dvořáková