Aromaterapie navozuje dobrou náladu, ale i léčí

Aromaterapie pomáhá i onkologickým pacientům. Aromaterapie je odvětví fytoterapie a její původ je ve starém Egyptě. Podle aromaterapie třeba esenci správně vybrat i dávkovat.

Aromaterapie navozuje dobrou náladu, ale i léčí

Aromaterapie - odpočinek - masáž - relaxace
A co více, každá jedna léčí či pozitivně působí na něco jiného. Stejně však na tělo i duši. Dnes se už jednoznačně ví, že do aromalampy si nekapeme olej jen tehdy, když chceme navodit pocit pohody. Každopádně, to, že si koupíte knížku o aromaterapii a k ní "sadu" éterických olejů, doma si zapálíte čajovou svíčku a do aromalampy nakapete určený počet kapek, které následně vdechujete, vám neublíží. Právě naopak.

Odborníci se shodli na tom, že jde o alternativní přírodní léčebnou metodu, protože esence působí na čich, čímž vzbuzují příjemné pocity. Jejich síla je o to záhadnější, že vstupují do různých metabolických procesů.
V praxi to vypadá tak, že se vůně dostane nejprve do nosu, odtud putuje do krevního oběhu a pak přímo k orgánům a centrální nervové soustavě.

Ale pozor! Pouze čistý olej má terapeutický účinek. Jeho levné syntetické napodobeniny neublíží, ale ani nepomohou. Aromaterapie nepatří jen do ročních období podzim a zima, ale i do chladných jarních dnů, dokonce i letních. S chladným a deštivým počasím se spojuje více zejména pro pochmurné nálady, které nás navštěvují na podzim jaksi nejčastěji.

Kolem aromaterapie vznikl mýtus, že esence více než fyzické, léčí duševní onemocnění a z nich především depresi či úzkost. Nutno podotknout, že pod pojmem Aromaterapie nerozumíme jen inhalování. Oleje a esence najdou uplatnění i při masáži nebo olejové lázni-v tom případě nestačí do vany nakapat tři či čtyři kapky oleje, ale smíchat je se smetanou nebo jojobovým olejem.

Co způsobí olej, který si například po stresujícím dni nakapete do aromalampy, nebo do koupele?
Uvolníte se, uklidníte nebo vzrušíte. Podle toho, po jakém olejíčku sáhnete. Pokud potřebujete povzbudit, pomůže vám pomeranč, jasmín, kardamom, muškát, bergamot či čajovník. Náladu zlepšíte mandarinkou nebo meduňkou a po té i sladce usnete. Ale možná, že se právě potřebujete uvolnit. Pak je pro vás vhodná jedle, ylang-ylang nebo cedrové dřevo.

Onkologičtí pacienti by měli aromaterapii využívat jako součást terapie. Mají možnost zbavit se depresí, ale dokonce i zmírnit bolesti. Jemně, ale účinně. Pokud mluvíme o bolesti, tak například bolest hlavy  ustoupí po heřmánku, levanduli, pačuli či růžovém dřevu. Anýz pomáhá při bolestech břicha, ale zmírňuje i křeče. Citron zase má schopnost člověka rozveselit, eukalyptus a citronela sníží horečku.

Autor: Lenka Kostková