Astmatičkám hrozí riziko předčasného porodu a narození dětí s nižší porodní váhou

U těhotných žen s nedostatečně léčeným astmatem je vyšší riziko porodit předčasně nebo mít dítě s nízkou hmotností. Ženám s astmatem se narodily průměrně o 93 gramů menší děti než rodičkám bez astmatu.

Astmatičkám hrozí riziko předčasného porodu a narození dětí s nižší porodní váhou

Odborníci při komplexním vyhodnocení několika studií našli spojitost i s dalšími komplikacemi, jako je preeklampsie, která se může končit i silnými křečovými záchvaty a vyžaduje hospitalizaci. Lékaři dodali, že těhotné ženy s astmatem by rozhodně neměly kouřit a měly by se zdravě stravovat. Vědci se zaměřili na studie těhotných žen sebrané v letech 1975 až 2009. Zúčastnilo se na ní více než milion budoucích maminek. Zjistili, že ženám s astmatem se narodily průměrně o 93 gramů menší děti než rodičkám bez astmatu. Astma kromě toho zvyšuje riziko preeklamspie až o padesát procent a riziko předčasného porodu o dvacet pět procent. Zjištění publikovali v odborném magazínu Journal of Obstetrics and gynaecology.

Některé z komplikací se dají minimalizovat efektivní léčbou astmatu a důležité jsou i pravidelné lékařské prohlídky.

Dobrou zprávou však je, že samotné léky podávané astmatikům nemají přímý negativní vliv na zdraví těhotné ženy, jakož i jejího plodu. Důležité je optimalizovat léčbu, aby se podařilo předejít předčasnému porodu nebo nízké hmotnosti narozeného dítěte.

Nedávno byly publikovány i další studie, které se soustředily na prevenci vzniku astmatu u dětí. Jedním ze spouštěčů astmatu je i koupání dětí v chlórované vodě. Chlorovaná voda představuje potenciální nebezpečí zejména pro děti, které mají pro tyto nemoci předpoklady. Nové údaje jasně ukazují, že plavání v chlórované vodě dráždí dýchací cesty, a tak významně přispívá k rozvinutí astmatu a respiračních alergií, jako je například senná rýma,  Vliv chlorových chemikálií na zdraví dýchacího ústrojí dětí má až pětinásobně větší negativní účinek jako vdechování vzduchu zamořeného cigaretovým kouřem.  Chlorované bazény mohou přímo souviset s epidemií alergií a astmatu, protože ty se nejvíce vyskytují v zemích, kde se bazény nejvíce využívají a kde jich je nejvíce.

Autor: Martina Dvořáková