Astmatikům pomáhá káva,pláč a správný sed

Astmatickým záchvatům lze předejít kávou i pláčem. Astmatický záchvat vypadá různé. Může jít o sípání, pocit tlaku na prsou, křečovitý kašel, ale i ztížené vyprávění, kterého se pacient lekne. Trvat nemusí jen chvíli, ale bohužel i několik dní.

Astmatikům pomáhá káva,pláč a správný sed

Astmatický záchvat už pacienti dokáží předvídat, měly by znát i triky pro jeho usnadnění.
Příčinou záchvatů je ve vysoké míře alergie, že jsou však průdušky, dýchací svaly a alergie spjaty s psychikou, astma patří k psychosomatickým onemocněním. Vysvětluje se jako "potlačený pláč plic". Statistika totiž ukázala, že astmatické záchvaty trápí zejména ti kteří v dětství zažili hodněvýčitek, odmítání a smutku.

Kromě léčby a inhalačního spreje existuje i jiná pomoc, která může stav zlepšit. Například správné sezení či popíjení kávy. Pokud se dostaví záchvat, který již astmatik důvěrně zná, měl by se na židli co nejvíce vzpřímit a ramena spustit podél těla. Bránice bude snadněji pracovat. Uvolňující poloha je také v tureckém sedu.
I káva pomůže astmatikům, uvařit by si ji měli okamžitě, jak cítí předzvěst záchvatu. Kofein totiž uvolňuje křeče dýchacího svalstva.
Traduje se, že smích léčí. Astmatika však může vyléčit pláč. Kdo se vypláče, dá průchod citům. Plačte, pokud se tak cítíte. Dejte ze sebe ven smutek, křivdu anebo hněv.
Co ještě může pomoci, je koupel rukou. Stačí je na 5-10 minut ponořit do horké vody (asi 38 stupňů).
Čaj - na astmatické záchvaty je jako ušitý čaj z podbělu léčivého, který tradičně léčí kašel. Pomáhají 2-3 šálky denně.
Astmatici by se měli vyhýbat cigaretám i alkoholu. Nikotin dráždí nervový systém a mnoho alkoholu ztěžuje dýchání. Dýchat je třeba přes nos a hodně sportovat. Pro astmatika je vhodný běh, plavání a cyklistika.

Autor: Martina Dvořáková