Bambusové povlečení zajistí vydatnější spánek

Současným hitem mezi materiály jsou bambusová vlákna. Vybíráme si s nimi nejen ručníky pro jejich hebkost a výbornou savost, ale i například ponožky, spodní a ložní prádlo. Proč tomu tak je a proč je tak starý materiál hitem našeho století?

Bambusové povlečení zajistí vydatnější spánek

Textilie s příměsí bambusových vláken
Textilie s příměsí bambusového vlákna jsou velmi jemné, hebké a příjemné na dotek. Řeč je o bambusových vláknech, které jsou staré jako lidstvo samo, ale v některých odvětvích jsou poměrně nové a teprve získávají na významu. Před tisíci lety dělali v Asii z bambusových vláken lana, na kterých se pak muži šplhali po nedostupných zalesněných skalách, kde včelám kradli med. Z bambusových plstěných vláken se vyráběl například i papír a v roce 1879 použil Edison zuhelnatělé vlákno bambusu na rozsvícení žárovky. Postupně se technologie zpracování vláken zdokonalila tak, že dnes se z nich dá vyrábět i textil vhodný na oblečení nebo do bytu.

Bambus je antibakteriální
Možná jste i vy před pár lety zachytili masivní reklamy na bambusové ponožky, v nichž nesmrdí nohy. Prý revoluce v textilním průmyslu! Inu, ono to věru revoluce opravdu byla, ale asi jako každá jiná, i tato měla své podporovatele, odpůrce a nevyhnuly se jí ani skandály či různé přešlapy. Po kampani na nepáchnoucí ponožky přišla kampaň lidí, kteří se cítili podvedeni. Byli pobouřeni, protože textil, který byl označován jako "bambusový", obsahoval umělá viskózní vlákna. Mezitím soudy a úřady regulující kvalitu a obsah zboží uvedly vše na pravou míru. Analýza vědců ze Stellenbosch University v Jihoafrické republice z roku 2011, zabývající se obsahem antibakteriálních látek a chemikálií v pleteninách, ukázala, že bambusová vlákna vyrobená stoprocentně přírodně, ale také viskózní bambusová vlákna obsahují látku zvanou "kun", která znemožňuje rozmnožování bakterií. V porovnání s bavlnou brání viskózní vlákna množení bakterií o 60% více a přírodně rafinovaná vlákna až o 75%.

Hebkost, jemnost, odolnost
Když jsme již zmínili bavlnu, ve srovnání s ní jsou textilie vyrobené z bambusového vlákna nejen odolnější vůči bakteriím, ale také příjemnější a měkčí na dotek, snadněji se barví, udržují si stálost barvy i tvaru, jsou prodyšnější, lépe sají vlhkost a rychleji se vysuší. Z bambusových vláken se vyrábějí kvalitní ručníky, osušky, prostěradla, předložky do koupelen, ale i povlečení. Textilie s příměsí bambusového vlákna jsou velmi jemné, hebké a příjemné na dotek. Luxusní ručníky a plážové osušky mají díky bambusovým vláknům opravdu vysokou absorpční schopnost, což znamená, že se jimi nejen dokonale otřeme, ale i to, že rychleji schnou. Proto jsou výborné i na plovárnu, do sauny nebo na dovolenou k moři, kde je vysoká vlhkost vzduchu. Když k tomu připočteme fakt, že bambusové vlákno zabraňuje rozmnožování bakterií, kvasinek a hub, vyjde nám, že je to ten nejlepší druh materiálu, který si můžeme vybrat na textilie do koupelny.

Spánek v bambusu
I v našich ložnicích a postelí je bambus zabydluje stále více. Není divu, vždyť žádný jiný materiál není tak prodyšný a zároveň termoregulační. Povlečení s příměsí bambusových vláken dobře dýchá, rozpálené tělo ochlazuje, v zimě zase zahřeje. A o nulové šanci na další život bakterií jsme již hovořili. Je dokázáno, že když spíte na "bambusovém" prostěradle a v "bambusových" peřinách, cítíte se příjemněji, a díky lepšímu a klidnějšímu spánku váš organismus i o něco lépe regeneruje. Navíc, ložní prádlo krásně vypadá i po mnoha vypráních.

Materiál 21. století
Ještě jsme nezmínili několik výjimečných vlastností bambusových vláken. Působí téměř nezničitelně - textilie s jejich příměsí se netrhají, nenatahují a nezeslabují tak, jako stoprocentně bavlněné látky. Jsou odolné, mají dlouhou životnost a zároveň jsou ekologické. A to je něco, na co v 21. století opravdu musíme přihlížet.

Autor: Martina Dvořáková