Návštěva koupaliště, ale i krytého bazénu může kromě skvělého osvěžení, přinést i zdravotní komplikace. Mezi hodně nepříjemné patří různé plísně. ale i závažnější onemocnění....
Poměrně často se stává, že se za krátký čas po návštěvě plovárny či koupaliště objeví nějaký problém
Jejich škála je poměrně široká, od žaludečních či střevních problémů, které mohou být doprovázeny i teplotami, přes různé mykózy, až po záněty močového traktu, ba tu a tam se vyskytnou i závažnější problémy. Společným jmenovatelem těchto komplikací bývají problémy s hygienou, které však ne vždy musí jít na účet provozovatele koupaliště. Hygienické předpisy přesně určují objem vody, který se musí v bazénu vyměnit (zpravidla 10% objemu vody denně) a také to, jak často je třeba vyměnit celý objem vody, čili bazén úplně vypustit, vyčistit a znovu napustit. U bazénů bez recirkulace vody je tento interval úplné obměny vody podstatně kratší než v bazénech s recirkulací. Velmi významným faktorem, který pomáhá udržovat hygienu na koupalištích a bazénech, jsou brouzdaliště a sprchy. Přes ně návštěvník koupaliště prochází před vstupem do bazénu, takže mají působit jako prostředek očištění těla před vstupem do vody. Pro citlivější jedince plní ještě jednu roli - pomáhají rozpálenému tělu, aby se ochladilo a tak se připravilo na vstup do vody. Je známo, že pokud rozpálený člověk skočí do chladné vody, může dojít k negativnímu ovlivnění činnosti srdce, ve vážnějších případech až k jeho zástavě.
Odstávka teplé vody - půjdeme na koupaliště?
Tak to tedy ne! Ačkoli se vám to v dané chvíli jeví jako nejvhodnější východisko z nouze, je třeba si uvědomit, že koupaliště a plovárny nejsou určeny pro zajišťování běžné každodenní hygieny. Právě naopak, my musíme dodržovat maximální hygienu před vstupem do bazénu i při odchodu z něj. I když se na závěr nepochybně řádně umyjete a osprchujete, citlivější jedinci si tuto proceduru zopakují i doma - těmto lidem jen těžko namluvíte, že návštěva koupaliště či plovárny plnohodnotně nahradí očistu těla doma pod sprchou. Pokud nedodržujete hygienu při odchodu z bazénu, můžete si domů donést jako speciální suvenýr např. bradavice či mykózu (plísňové onemocnění). Snad ani netřeba zdůrazňovat, že člověk, který takovým či jiným onemocněním trpí, by neměl na koupaliště ani vstupovat, aby se onemocnění nepřeneslo i na další lidi.
Proč právě mykóza?
V souvislosti s návštěvou veřejných koupališť v létě či krytých bazénů v zimě se často skloňuje pojem mykóza. O co vlastně jde? Mykózy nepostihují jen lidi, ale i zvířata či rostliny. Onemocnění zapříčiňují parazitické houby, kvasinky a plísně, které jsou často odolné vůči léčbě. Navíc se toto onemocnění také snadno přenáší z jedné osoby na jinou, pokud jsou vhodné podmínky pro přenos a na množení těchto mikroorganismů. Neexistuje tedy asi vhodnější prostředí pro šíření plísní, než vlhké a teplé prostředí v okolí bazénů. Problém je v tom, že tito původci mykózy jsou tak drobní, že je okem nevidíme. Těžko tedy předem odhadnout, zda je prostředí, které jsme se rozhodli navštívit, dostatečně čisté nebo tam na nás "něco" číhá. A věřte, že když už - tak je z čeho vybírat! Rodinka hub je totiž široce rozvětvená. Samozřejmě, patří tam nejen ty, které sbíráme v lese či ty, ze kterých se vyrábějí různé léky, ale i takové, které způsobují různá onemocnění. Za onemocněními lidí stojí asi jen půl procenta známých druhů hub, tedy asi 300 druhů hub. Těch ostatních asi 50 000 nás tedy v tomto případě zajímat nemusí.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.