Běh - ideální sport pro zaneprázdněné. Běh je jedna z nejpřirozenějších sportovních aktivit člověka a nejrozšířenější sport na světě. Má více výhod. Není třeba se při něm učit složitou techniku ani shánět drahou výstroj. Běhat se dá v každém věku, kdykoliv a kdekoliv. Běh je skvělým sportem.Běhat totiž lze ráno před odchodem do práce, během polední přestávky, večer po návratu z návštěvy. Běhat lze na tvrdém terénu, jako je beton či asfalt, nebo na měkčím, přírodním povrchu. Podle posledních vědeckých zjištění lidé ve středním a vyšším věku, kteří se pravidelně věnují běhání, mají nejen zdravější, ale také delší život.
Vědci z USA sledovali 20 let přes pět set běžců starších 50 let a porovnávali jejich zdravotní stav s podobně velkou skupinou „neběžců“. Zjistili, že u běžců se různé nemoci a postižení začali projevovat průměrně o16 let později v porovnání s těmi, co neběhali. Zpomalil se u nich nástup srdečně-cévních chorob, snížil se, počet úmrtí na rakovinu, nervových onemocnění, infekcí. Běhání bez pociťování bolesti je neškodné. Pro člověka je totiž naprosto přirozené.
• Při běhu se dokonce hubne více než při squashi či aerobicu. Pokud běžíte rychlostí10km/hod., spálíte v průběhu hodiny 1900-2000 kJ ( tolik má jeden Big Mac od McDonald ).
• Běhání podporuje funkci srdce a plic, koordinaci pohybů.
• Pomáhá proti řídnutí kostí, protože zlepšuje jejich pevnost a hustotu,
• Má nezanedbatelný vliv na psychiku, protože vytrvalostní sporty umožňují uvolňování hormonů štěstí endorfinů.
• Pravidelný vytrvalostní běh je výbornou prevencí infarktu, protože posiluje srdce, trénuje krevní oběh.
• Snižuje hladinu špatného cholesterolu i vysoký krevní tlak.
Samozřejmě, ti, kteří mají poškozené klouby, by měli dát přednost plavání nebo stacionárnímu kolu, které odlehčí kolena a kyčelní klouby.
Lidé s velkou nadváhou a také začátečníci bez kondice by měli začít rychlou chůzí. Z lékařů kardiochirurgům je známým běžcem prof. MUDr. Jan Pirk, přednosta kardiocentra IKEM v Praze, který se zúčastnil i na pražském maratonu.
Vzkaz pro začátečníky:
• Na běh potřebujete jen oblečení ze vzdušného materiálu, na chladnější dny případně kvalitní termoprádlo, abyste nenastydli, když se zpotíte.
• Trochu pozornosti je třeba věnovat výběru běžecké obuvi, zejména pokud plánujete běhat po tvrdších površích, doporučují se tenisky, které vhodně odpruží dopad nohy při běhu nebo alespoň gelovou vložku v podrážce.
• Pokud nejste v dobré kondici, nemusíte ihned běžet, je třeba začít ostrou chůzí tak, abyste byli schopni udržet konverzaci, pokud se zadýcháte příliš, přejděte na chvíli do chůze a následně zase začněte běžet, trasu opakujte alespoň každý třetí den, přičemž postupně zvyšujte podíl běhu na úkor chůze, pravidelným tréninkem. Zdravý člověk by měl být časem schopen uběhnout 9 km.
•Trénink začněte 10 minutovou rozcvičkou a zakončete protažením svalů-strečinkem.
• Ideálním terénem je běžecká dráha, terén v přírodě je sice rozmanitější, ale pokud je nerovný, více zatíží páteř a klouby.
• Můžete si pořídit i kvalitní krokoměr, který, vám vyhodnotí, jakou část trasy jste udělali. V aerobním režimu (aerobní režim znamená, že naše tepová frekvence dosáhla hodnotu, kterou vypočítáme podle vzorce: 220 mínus náš věk krát 0,7). Ke spalování tuků a nárůstu "dobrého", HDL-cholesterolu dochází až po 30 minutách fyzické aktivity v takovém režimu.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.