Běh v zimě má svá pravidla

Běháte za každého počasí? Tak to je sice správné, jen je třeba se na běhání v zimě trochu víc připravit. Příprava na běh přitom není jen to, že se tepleji obléknete. Pozorně si přečtěte následující řádky a chraňte si při sportování své zdraví.

Běh v zimě má svá pravidla

K rozcvičce přidejte ještě několik minut navíc
Během zimních měsíců trvá svalům déle, dokud se rozehřejí a připraví na provádění zátěže. Platí to zejména v případě, pokud se rozhodnete běhat ráno. Z tohoto důvodu je třeba zintenzivnit rozcvičku. Klidně začněte s rozehřátím a strečinkem v interiéru a venku se věnujte pouze běhu. Před začátkem běhu se doporučuje věnovat dynamickému strečinku, po jeho skončení statickému.

Trasu si vyberte předem
Dny jsou kratší, tedy se dříve stmívá. Proto je vhodné, abyste si zvolili trasu, která je bezpečná. Ideální je, pokud je osvětlená a i vy byste měli být dobře viditelní. Vezměte si s sebou reflexní prvky a samozřejmě mobilní telefon. Bezpečnost zvýšíte i tak, že si najdete sparring partnera.

I v zimě je třeba pít
V letních měsících doplňujeme tekutiny jaksi přirozeněji. Jenže lidský organismus je potřebuje rovněž v chladných měsících. Snažte se tedy denně přijímat 2-3 litry tekutin a také je doplňte před během a po běhu. Pokud běžíte dlouhou vzdálenost, přibalte si i láhev s vodou.

Počasí přizpůsobte tempo i vzdálenost
V případě, že venku prší nebo sněží, je vhodné přibrzdit, tedy běžet pomaleji, popřípadě dělat kratší kroky. Tímto způsobem lze účinně snížit riziko vzniku úrazu. Pokud venku fouká vítr, tak nejdříve běžte proti větru, protože čím déle běžíte, tím více pociťujete únavu. Cestou zpět bude vítr vaším pomocníkem.

Oblečení by mělo být vaším přítelem
Do sportovního oblečení se rozhodně vyplatí investovat. Mělo by být lehké, vzdušné a odolné vůči povětrnostním vlivům. Pokud jsou teploty kolem nuly, přidejte i čepici, šálu a rukavice. Oděv samozřejmě vrstvěte. K běžecké výbavě neodmyslitelně patří nepromokavá obuv s dalšími funkčními vlastnostmi. Nezapomeňte na ošetření impregnačním sprejem.

Před chladem chraňte i pokožku
Sluneční paprsky jsou zrádné i během podzimních a zimních měsíců, proto je třeba chránit ji krémem s ochranným faktorem. Pokud mají vaše rty sklon k vysoušení, mějte v kapse bundy balzám na rty.


Mohlo by vás také zajímat