Také si kupujete beta-karoten a myslíte si, že tím ochráníte svoji kůži před spálením? Nebo si ho sami dávkujete ve formě výživového doplňku, protože si přejete prodloužit vzhled opálené pokožky do prvních zimních měsíců? Ne vždy děláte úplně dobře!
Onemocníte z kila mrkve denně?
Pro buňky vystresované sluncem není betakaroten špatný nápad. Ale i ten nejlepší se může proti vám otočit, pokud neznáte jeho skrytý plán.
Beta-karoten a vitamin A
Betakaroten je provitamin A. Za normálních okolností je užitečný. Po konzumaci se vstřebá přes klky v tenkém střevě, změní se na vitamin A a dále uskladní. Největší zásobárna vitaminu A je v játrech, menší jsou pak v ledvinách a dalších tkáních. Chrání před defekty z nedostatku vitaminu A, jako jsou poruchy hojení ran, zraku, vysychání sliznic očí, nechutenství, loupání kůže. Při extrémním nedostatku i před poruchami nervové aktivity, stavby kostí a zastavením růstu.
Vitamin, který barvi pokožku
Službu, na kterou si vzpomeneme většinou na jaře a v létě, má na svědomí beta-karoten, který se na vitamín A nepromění - krásné zabarví pokožku, zmírní pálící účinky záření, ničí volné radikály a odhání oxidační stres. Zlepšuje funkci imunitního systému a podle některých studií snižuje riziko srdečních onemocnění a rakoviny. Pomáhá snižovat hrozbu poškození pokožky ultrafialovým zářením i vzniku rakoviny kůže. Mechanismy, které nejsou pochopeny, ale mohou souviset s jeho antioxidační aktivitou. Sluneční paprsky nepodceňujte. Pálí i přes okno.
Blokuje vitamin A?
Vědci ze státní univerzity v Ohiu však před pár lety odhalili, že určité molekuly odvozené z beta karotenu blokují činnost vitaminu A, klíčového pro zrak, kosti, kůži, metabolismus a imunitní systém. Paradoxně tedy příliš beta karotenu vede k nedostatku vitamínu A! Kromě doplňků našli američtí vědci tyto molekuly i v jídle, kam se betakaroten přidává jako barvivo. A to je dost podstatná informace!
Toxické miligramy
Kolik betakarotenu je akorát? Množství betakarotenu, které by měl člověk přijmout, je těžké určit. Maximální denní dávka beta karotenu není ani oficiálně určena. K přeměně beta karotenu na vitamin A dochází pouze tehdy, když ho organizmus potřebuje. Pokud je ho hodně, může se ukládat v tkáních a obarvit dočasně pokožku do oranžova, což není to škodlivé. Ale závisí i na zdroji karotenu. Maximální denní dávka beta karotenu z potravin není pro nedostatek nepříznivých účinků nutná. Ukázalo se však, že nežádoucí účinky mohou vyplynout z výživových doplňků v dávce 20 miligramů na den a více, přestože literatura nepotvrdila ani to.
Z ovoce neškodí
Zdá se, že kamenem úrazu je to, v čem máte beta karoten namíchaný. Syntetický betakaroten působí s UV zářením toxicky, přirozený vám neuškodí. Doporučuje se proto, jíst přirozené potraviny, jako je ovoce a zelenina, a ne jednotlivé živiny ve formě doplňků. A vyhnout se užívání vysokých dávek umělého beta karotenu, zejména, pokud kouříte!
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.