Bolest bederní páteře i v klidu vyžaduje včasnou diagnózu a léčbu

Dlouhodobá bolest v bederní části páteře může znamenat zánět, který probíhá v páteři. První příznaky přicházejí už mezi 20. a 30. rokem života.

Bolest bederní páteře i v klidu vyžaduje včasnou diagnózu a léčbu

Bolest páteře nepodceňujte
Ostrá bolest v kříži a dlouhodobě ztuhlé tělo by se podle lékařů neměla podceňovat. O problému lze mluvit, pokud se člověk po vstávání z postele musí nejprve protáhnout, rozcvičit a dát si lék na bolest. Tyto příznaky již mohou signalizovat zánětlivé onemocnění páteře, jednoznačně je to však třeba konzultovat s odborníkem. Pokud se tato choroba neléčí, může dojít ke zvápenatělých páteře, co má dramatický vliv na pohyblivost. Zánětlivé onemocnění páteře se nejprve projevuje nenápadně. Mnozí to přehlížejí nebo připisují jiné nemoci. Lidé by měli zpozornět, pokud se v noci nebo ráno budí s bolestí bederní páteře.

Klidová bolest
Pokud bolesti přetrvávají, jsou poměrně silné, pomáhá na ně rozcvičení. Pro lékaře je důležité vědět, že bolest je hlavně v klidu a po rozhýbání se zlepšuje. Jde o předzvěst zánětlivé bolesti, kterou je třeba léčit jinak než degenerativní či plotýnkové změny. Za varovné signály lze označit i nespecifické příznaky jako je zánět oka, psoriáza, záněty střev, kloubů či šlach.

První příznaky
Ostražití by měly být zejména mladí lidé. První příznaky přicházejí mezi 20. a 30. rokem života, nemoc se naplno projeví do čtyřicítky. Muži na zánětlivé onemocnění páteře trpí třikrát častěji než ženy. Za bolestí lze hledat různé příčiny - například může jít o důsledek úrazu, přílišného stresu, napětí, nezdravého způsobu života, ve hře je i genetická predispozice. Tyto bolesti jsou vždy důvodem k návštěvě lékaře.


Mohlo by vás také zajímat