Chcete se vyvarovat bolestí končetin způsobených cvičením a zároveň zefektivnit své cvičení? Pomůže vám strečink! A nejen se cvičením. Strečink pochází z anglického slova „stretch“ a znamená roztažení, napětí, napínání, natažení, rozpínání. Proč tedy nezanedbávat účinný strečink?
Vliv strečinku na celkové zdraví
Jde o pomalý pohyb, při kterém dochází k natahování jednotlivých svalů. Měl by být součástí každé sportovní aktivity. Je prevencí proti zraněním opěrného a pohybového aparátu. Správný strečink přináší uvolnění svalového napětí, ale i psychiky. Zlepšuje elasticitu svalových vláken, kloubní pohyblivost, ohebnost a vyvarujete se větším energetickým skokům. Strečink je v rámci běhu stejně důležitý jako správný výběr obuvi. Mnoho lidí si raději zaběhne o pár kilometrů víc a pořádně si nenatáhne tělo. Není to právě šťastné rozhodnutí.
Kdy je strečink ideální?
V rámci cvičení je nezbytný. Mnoho sportovců ihned přejde z vysoké fáze tělesného zatížení do stavu úplného klidu, což často vede k svalové horečce.
Před tréninkem:
Důležité je se rozehřát. Výborný je dynamický strečink v podobě švihových cvičení, při kterých překonáte rozsah pohybu prudkým pohybem.
Po tréninku
Vhodný je strečink statický, kdy sval natahujeme do krajní polohy. V té je dobré vydržet 30 - 60 sekund. Dbejte na to, aby se natažení prohlubovalo s výdechem. Strečink po fyzické aktivitě napomáhá k uvolnění svalů, snižuje jejich poškození, bolestivost, zajišťuje lepší prokrvení a zvyšuje schopnost regenerace.
Kolik času mu věnovat?
Před zatížením proveďte krátké fáze protažení. Každý cvik by měl trvat od 5 sekund do 2 minut s pěti opakováními. Po zátěži cvičte déle cviky, které trvají přibližně půl minuty s 2 - 4 opakováními. Do stavu napětí přitom přejíždějte pomalu, bez kmitů nebo rychlých pohybů. Po dlouhém běhu je dobré provést několik protahovacích cviků, ale nepřetahovat silou do bolesti. Soustřeďte se přitom na to, abyste převedli tělo do fáze relaxace. Počáteční pocit napětí by měl s postupem cvičení slábnout.
Každodenní rituál nejen pro sportovce
Ze strečinku můžete vytěžit množství zdravotních benefitů. Praktikovat ho proto mohou i ti, kteří chtějí svůj pohybový systém udržet v dobrém stavu. Zlepšuje svalový tonus, prodlužuje a zpevňuje svalová vlákna a chrání je před natržením. Správně provedený každodenní strečink pro nás může být jen přínosem. Eliminuje bolesti hlavy, zad, krku či kloubů. Správné provedení cviků je přitom velmi důležité. V opačném případě si můžete přivodit natažení svalstva či jiné, závažnější zranění, které vám mohou zkomplikovat život.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.