Slovo bonton je odvozeno od francouzského bon ton (dobré chování) a znamená zcela konkrétní pravidla slušného chování v určité společnosti. Tato pravidla se mohou lišit v závislosti na kulturnosti dané země. My si zde malinko připomeneme bonton, který by měl být samozřejmostí v naší republice, ale i většině evropských zemí.
Nemáme na mysli přehnané společenské vystupování,
naškrobené chování, vedení "řečí ze slušnosti" ale takové to staré dobré pozdravení, a rozloučení, přidržení dveří, uvolnění místa ... Někteří dnešní mladí lidé už ani jen vzdáleně netuší, o čem se tu píše. A někdy ani netuší,co je slušné chování. Tedy alespoň na ulici, doma možná. Ale někdy i staří lidé zapomněli, co v mládí považovali na normální. Vždyť je takové pěkné být, alespoň občas, dámou. Vědět, jak si sednout, jak podat ruku, koho komu představit, jak jíst a jak používat příbor ve společnosti, kdy si dát punčošky k sukni, jaké květiny koupit na jakou příležitost. Prostě to vědět, nemuset si to narychlo najít v moudrých knihách nebo na netu, když víme, že to budeme potřebovat. Dnes již bonton využíváme spíše pouze na plesech, recepcích, na nějakých společenských událostech, případně v "lepší" restauraci.
Staří lidé hudrují, že je mladí nepustí sednout,
ale na druhou stranu oni, přestože úplně fit nepustí sednout dítě se sádrou na noze a nebo nasávající maminku. A mladí? Nepříliš často nám podrží dveře, prodavačky v obchodech neodpoví, když je pozdravíme. Kluci si bez problémů odplivnou pod naše nohy. Pokud se vám něco rozsype na ulici na zem, asi se najde málo lidí, co pomohou. Vidí takové chování doma, či až tak rebelují? Asi spíš to druhé. Ale abychom jim nekřivdili, najdou se i mladí, kteří vědí co je bonton i slušné chování.
A pár tipů na závěr:
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.