Břišní tance pro zdraví a dobrou náladu

Tanec je pohybová aktivita, která mimo jiné zlepšuje náladu. V současné době je mezi ženami hodně populární břišní tanec. Tančí se na arabské rytmy. Vyniká přitom ženskost, zvyšuje se sebevědomí žen a v neposlední řadě tento tanec má i pozitivní zdravotní účinky.

Břišní tance pro zdraví a dobrou náladu

Proč břišní tanec?
- pro jeho blahodárný vliv na organismus
- pro uvolnění těla i mysli
- pro zvýšení sebevědomí
- pro harmonizaci a formování těla
- pro posílení pánevní části i zádových svalů
- pro celkový pocit pohody a harmonie

Břišní tanec, jinak nazvaný i tanec rodiček,
podporuje fantazii, kreativitu v pohybu a v neposlední řadě uvolňuje napětí a stres.Jelikož pohyby působí jako masáž ženských vnitřních orgánů, zmírňuje menstruační bolesti. Kdysi byl tancem rodiček, i dnes se vedou speciální kurzy břišních tanců pro těhotné ženy, protože naučené pohyby napomáhají snadnějšímu porodu.

Pro koho je vhodný?
Orientální (břišní) tanec je vhodný pro mladé dívky, budoucí maminky, ženy, ale i starší ženy, dokonce i pro muže. Úžasné na něm je, že si ho užijí a učí se ho ženy i muži jakéhokoliv věku či postavy.

O břišním tanci kolují informace, že se ho dokáže naučit každý. Je to skutečně tak?
Samozřejmě, rekreačně je vhodný úplně pro každého, a když se skloubí dobrý pedagog a píle žáka, dá se to naučit. Na profesionální úroveň je velmi důležité mít cit pro rytmus, pohybový talent, pravidelný trénink a idea orientálního umění, mít neustálý kontakt s arabským světem, aby tanečník pochopil podstatu orientálního tance do hloubky. To se nenaučíte na žádných hodinách tance, ani z youtube.

Podle čeho si má žena vybrat svou instruktorku resp. školu orientálních tanců? Je rozdíl i ve stylu, jakým kdo učí toto umění?
Břišní tanec se dá pokazit jen v základech. A je to pravda, častokrát se základní chyby jako nesprávné držení těla, povislé lokty, rozházené prsty, pohled do země, zvednutá ramena, zakrývají pod pojem jiný styl. Bohužel v začátcích to tanečník ještě neumí posoudit, že to je chyba a ne styl tance, proto vždy doporučuji vyzkoušet si různé kurzy a různých učitelů. Určitě by se měl učitel na hodině věnovat svým žákům intenzivně a nedělat si vlastní trénink pro sebe v duchu "opakujte to, co vidíte, že dělám". Na začátku je velmi důležité vysvětlit co a proč děláme tak, jak děláme.

Jak pozitivně ovlivňuje břišní tanec organismus ženy?
V první řadě je pro člověka důležitý pohyb jako takový. Tanec má tu výhodu, že nám do pohybu hraje hudba, která pomáhá uvolnit z těla napětí, vyplaví se endorfiny a člověk je pak plný nové síly i po fyzické únavě. Ne každému vyhovuje posilovna či běh. V neposlední řadě při tanci, kde se učíme kombinace a choreografie, musíme zapojit i paměť. Takže je to výborný trénink mozkových buněk. Nejnovější studie dokázaly, že tanec je výborná prevence i před Alzheimerovou chorobou. Ale pomoh i při boji s migrénou či při menstruačních bolestech břicha. Ženy, které mají sedavé zaměstnání, mají většinou nehezké držení těla a je vidět, jak úžasně se mění tancem k lepšímu. Chodí vzpřímeně, nestydí se vypnout hruď, zvednout hlavu, čím už přecházíme od pozitivních zdravotních účinků i k estetice těla. Opravdu je to široká škála pozitivních účinků.

Když si žena naordinuje břišní tanec
jako něco, čím chce uvolnit napětí, odreagovat se, ale také se ho naučit na skutečně dobré úrovni - kolikrát týdně je třeba se mu věnovat a jak dlouho? Nestačí jít na kurz 1 nebo 2x do týdne. Je vhodné i doma si procvičovat tanec před zrcadlem a poslouchat co nejvíce orientální hudbu. Orientální hudba je úplně jiná než ta běžně hraná v rádiích a začátečníkům potrvá, než se naučí cítit a vnímat orientální rytmus v hudbě.

Věk břišních tanečnic
Do běžných kurzů (nespecializujících se pro děti nebo seniory) se zapojují i ​​dívky od 13, 14 let, i dámy kolem šedesátky.

Jak je to s kurzem orientálních tanců v případě, pokud je žena těhotná?
Těhotenství není nemoc. Je to přirozená etapa v životě ženy, a pokud se tanci věnovala před otěhotněním, mohla by v tom bez problémů pokračovat, protože její tělo je na tanec zvyklé. Výjimkou jsou riziková těhotenství atd. Když však žena nikdy v životě netančila, není dobré začínat s orientálním ani žádným jiným tancem v těhotenství. Je lepší počkat, když žena porodí, a začít se mu věnovat po porodu.

Autor: Martina Dvořáková