Pokud vás trápí často záněty v ústní dutině , afty ... možná si třeba pomoci přírodou . Jitrocel obsahuje až 2 % glykosidu aukubinu, flavonidy, enzymy invertin, emulzin, sliz, pektinové látky, třísloviny, saponiny, hořčiny a kyselinu askorbovou. Obsahuje také minerální látky, především kyselinu křemičitou, soli vápníku a draslíku. Semena mají podobné složení, některé komponenty jsou obsaženy ve větším množství. Můžeme ho najít na dvoře, louce, pastvině.
Dlouhé roky je považován za léčivou rostlinu
Má neuvěřitelnou schopnost hojit rány, používali jej již v antice na zastavení krvácení, hojení ran, horečce a čištění krve. Šťáva obsažená v této bylince blahodárně působí při zánětech sliznice hltanu a dutiny ústní. Saponiny mají pozitivní vliv na odkašlávání. Obě tyto vlastnosti se využívají při léčení zánětu horních dýchacích cest spojených s dráždivým kašlem. Často se pro zvýraznění účinku kombinuje jitrocel s podbělem, fenyklem, prvosenkou a tymiánem. Jitrocel působí povzbudivě na tvorbu žaludečních šťáv, užívá se při léčení žaludečních vředů. Semena mají laxativní účinek. Sbíráme listy před rozkvětem (květen - srpen), sušíme řídce rozložené, rychle bez obracení dbáme, aby nezhnědly při teplotě do 40 ° C. Uskladňujeme je dobře uzavřené, chráníme před světlem, vlhkem a hmyzem.
Z mladých lístků si můžeme vařit jarní polévku,
můžeme z něj připravovat saláty, omáčky, nádivky do palačinek, čaj ... na problémy v ústní dutině se doporučují žvýkat mladé lístky jitrocele.
Z listů si můžeme dělat zábal na ránu, zápar i léčivý sirup
Listy jitrocele kopinatého nebo velkého se omyjí, na prkénku rozválí na kaši a přiloží. Zápar 1 vrchovatá čajová lžičky na 1 / 4 litru vody. Zapaří se a krátce vyluhuje. Doma si můžeme připravit léčivý sirup proti kašli a na odstranění hlenů. Připravíme odvar z 30 - 60 g čerstvých jitrocelových listů (na 1 litr vody). Podle chuti osladíme medem a vaříme přibližně půl hodinu. Pijeme ho hlavně ráno, lze jej však užívat i během dne. Uvolní dýchací dutiny a pročistí organismus. Používá se také při zánětech močového měchýře, problémech s ledvinami, při rozšířených cévách, zánětech v ústní dutině.
Z jitrocele indického se vyrábí výživový doplněk psyllium
Ten blahodárně ovlivňuje náš organismus. Jitrocel je vděčným zdrojem rozpustné vlákniny, podobný vláknině, která se nachází v obilovinách typu oves a ječmen. Nicméně má mnohem vyšší podíl plnohodnotné vlákniny. Obohacuje se o bylinnou složku, která poskytuje nerozpustnou složku s cílem pročistit trávicí trakt a rychlé vyloučení toxinů a odpadních látek. Pročišťuje tlusté střevo a zbavuje nás nánosů, které se v něm usazovaly.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.