Odvar z bylinek urychlí hojení rán.Každé odřenině předchází nepříjemný zážitek. Většinou je to pád. Pokud je drobná, stačí ji jen vydezinfikovat. Aby se do rány nedostali paraziti, tělo se samo a přirozeně snaží poranění kůže uzavřít. Vytvoří se povlak strupů, pak se rána zapálí a poraněné místo se prokrví. To umožní, aby se znečišťující látky a cizí tělesa vyplavily. Rána se zacelí a později se změní na trvalé tkanivo jizvy.
Ránu je třeba vždy vyčistit, jinak může dojít k infekci. Pokud je odřenina zanedbatelná, resp. malá, postačí voda. Pokud však na místě pádu byla špína a také kamínky, pomozte si měkkým kartáčkem nebo pinzetou. V ráně nesmí zůstat žádné cizí elementy, ani ty nejdrobnější nečistoty. Na vatový tampon nakapejte 3 procentní peroxid vodíku a ránu důkladně vyčistěte. Aby se zahojila rychleji, lze ji potřít speciální mastí, určenou na odřeniny, důležité však je dát jí klid na více než 24 hodin. Natřít až potom, když tento čas uplyne.
Na to, zda se rána zahojí za kratší čas pod náplastí, nebo jí spíše pomůže vzduch, jsou diskutabilní názory. Němečtí lékaři, kteří dělali výzkum, tvrdí, že vzduch hojení neurychluje. Existují však stále i názory, že právě vzduch a ať ho je co nejvíce, pomůže ráně, aby se zahojila. Každopádně, pokud musíte mít vaše místo poranění zakryté, náplastí ho raději zalepte.
Z bylinek jsou účinné na odřeniny přeslička rolní nebo rozrazil lékařský či řepík lékařský. Obklady z nich průběh hojení urychlí. Kus plátna namočte v odvaru z bylinek a přiložte trochu vychladlé na ránu. Pokud se rána hojí podezřele pomalu, tělu může chybět železo. Nachází se v listové zelenině, luštěninách, obilovinách a červeném mase. Na železo jsou bohaté i kari koření a zázvor.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.