Bylinky, které zaženou chmury a deprese

Smutná nálada občas přepadne každého z nás. Někdy je to důsledek životní tragedie, někdy ani nemáme důvod. Ale když se smutek stane naším častým společníkem a přeroste do deprese, to je již třeba vyhledat odbornou pomoc. Při lehčích formách zkuste místo tablety přírodní prostředky.

Bylinky, které zaženou chmury a deprese

Deprese je však chorobný smutek, který může, ale nemusí mít zjevný důvod. Nikdo proti ní není imunní!
Může se člověka zmocnit nečekaně a prudce, například po náhlé ztrátě blízkého člověka, nebo se může rozvíjet pomalu, nepozorovaně a nenápadně pod vlivem dlouhodobého stresu v práci, neustálého honění se nebo během rozvíjejících se zdravotních problémů. Odhaduje se, že třetina až polovina z nás překoná během života méně závažnou depresi. Těžkými depresemi trpí dvě až tři procenta populace. Onemocnění je nebezpečné v tom, že téměř čtvrtina jeho nositelů pomýšlí na sebevraždu. V současnosti patří deprese mezi nejnákladnější diagnózy na světě. Co se týče léčby deprese, při lehkých typech zabere i změna životního stylu či psychoterapie. Těžší případy musí sáhnout po antidepresivech. Onemocnění sice nevyléčí, ale ovlivňují jeho příznaky a společně se stabilizátory nálady ho dokáží držet pod kontrolou. Deprese se považuje za dobře léčitelnou poruchu. Léčba závisí na závažnosti stavu.

Aromaterapie
Éterické rostlinky vám pomohou zlepšit náladu jednoduchým vdechováním vůně nebo aromaterapeutickou koupelí, když si do vany přidáte pár kapek vybraného oleje a budete už jen relaxovat. Depresi nejlépe odhání bergamotový, levandulový a Ylang-Ylang olej.

Bylinné čaje
Jedním z nejlepších přírodních antidepresiv je třezalka tečkovaná, která při mírnějších formách deprese dosahuje výsledky srovnatelné se syntetickými léky. Třezalka je keříčkovitá rostlina se žlutými květy. Je rozšířená v Evropě, Severní Americe a Asii. Je nejznámějším a nejrozšířenějším přírodním antidepresivem. Třezalka zmírňuje lehčí formy deprese, zlepšuje náladu, snižuje úzkost, apatii a nespavost. Působí proti sklíčenosti, nervové podrážděnosti, hysterickým záchvatům i melancholii. Není ale vhodná v době těhotenství a kojení, při poškození ledvin, jater a při užívání léků na srdce. Další bylinkou, ze které si můžete připravit antidepresivní čajík, je kozlík. Kozlík lékařský má bílé až bledě růžové květy a roste v Evropě. Má uklidňující a uvolňující účinky, zmírňuje svalové napětí a podráždění a celkově zklidňuje nervový systém. Působí proti nespavosti, přepracovanosti a migréně a navozuje příjemnou rovnováhu organismu. Jeho uklidňující účinky však mohou vést ke zpomalení reakcí. Chmel otáčivý je vysoká ovíjivá bylina, rozšířená po celé Evropě. Chmel se používá již odpradávna, když se jím plnily polštáře, s cílem navodit spánek. Doporučuje se také jako mírné sedativum. Chmel obsahuje silice, vitaminy skupiny B a hlavně vysoké procento hořčin. Právě hořčiny a silice uklidňují stavy podráždění a nervozity a vyvolávají spánek. Chmel tak působí proti mírné nespavosti, uvolňuje napětí a zmírňuje nervovou podrážděnost. Navíc podporuje trávení.