Opruzeniny mohou potrápit nejen malé děti. Stačí horko, neprodyšný oděv a pot již udělá své. K tomu se mohou přidat plísně a bakterie, které jsou v tomto prostředí jako doma. Pokud máte tyto intimní problémy i vy, zkuste naše bylinkové recepty. Mnoho nestojí a často bývají účinnější, než přípravky z lékáren.
Bylinná koupel
Bylinky působí antibakteriálně, protizánětlivě a zklidňují podrážděnou pokožku na postižených místech. Přídavek octa zabrání šíření plísní.
Potřebujeme: Po 25 g řepíku, měsíčku a šalvěje lékařské, 3 polévkové lžíce jablečného octa.
Jak na to: Do 1,5 litru vody dáme byliny, necháme na mírném ohni povařit a odstavíme. Po vychladnutí scedíme a přidáme ocet. Ve výluhu si namáčíme postižená místa nebo gázu a přikládáme jako studené obklady. Opakujeme podle potřeby.
Zázvorový macerát
Zázvor má silné protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Ve spojení s vínem či octem působí i na plísně.
Potřebujeme: 25 g čerstvého zázvorového kořene (pokud nemáme, můžeme nahradit sušeným), 500 ml bílého vína nebo jablečného octa.
Jak na to: Zázvorový kořen oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Na dva dny ho namočíme do vína nebo octa. Pro aplikaci používáme vatový tampon, který do macerátu namáčíme a přikládáme na postižená místa několikrát denně. Vhodné je ošetřovat choulostivá místa i preventivně
Zklidňující koupel
Pokud máme opruzeniny na poměrně větší části těla, vhodnější než obklady, je koupel s octem nebo jedlou sodou.
Jak na to:
S octem: do vany s vlažnou, spíše studenou než teplou vodou přidáme 3-4 dl bílého octa. V koupeli pobudeme asi 20 minut.
S jedlou sodou: do vany s vlažnou vodou dáme hrst jedlé sody. Rovněž v ní pobudeme 20 minut.
Obklady z octanu hlinitého
Plísním se daří zejména ve vlhku, proto je třeba jejich šíření zabránit vysoušením postižených částí pokožky. Vhodný na to je acetátový roztok. Potřebujeme: Roztok octanu hlinitého nebo Burrowův roztok (koupíme v lékárně).
Jak na to: V půl litru vody rozpustíme dvě lžíce roztoku. Do tekutiny namáčíme obklady a na 15-20 minut je přiložíme na postižená místa. Opakujeme 3-4x denně podle potřeby.
Obklady z bylinek
Mají zklidňující protizánětlivé účinky na opařeniny a v kombinaci s octem zabraňují vzniku plísní.
Potřebujeme: 1 litru octa, po 20g přesličky, levandule a šalvěje.
Jak na to: Bylinky nadrtíme najemno, zalijeme octem a necháme v láhvi louhovat 3-5 dní. Poté scedíme. Výluhem oplachujeme postižená místa nebo přikládáme obklady.Výluh můžeme používat i preventivně na zmírnění potivosti inkriminovaných míst.
Podpůrný čaj
Nadměrnou vlhkost a pocení pokožky můžeme ztlumit také užíváním čaje ze šalvěje. Přidat můžeme i listy ořechu a levanduli.
Jak na to: 1 litrem vařící vody zalijeme dvě polévkové lžíce bylinné směsi a necháme 15 minut louhovat. Scezené pijeme po doušcích během dne.
Pozor na překyselení
Zejména ve vedrech bychom si měli dát pozor na překyselení organismu, protože kyselejší prostředí milují zejména plísně. Vyhýbejme proto kyselinotvorným potravinám, alkoholu a kávě a upředňosťujme ve stravě čerstvou zeleninu, ovoce a zelené či bylinkové čaje. Nevhodné jsou také slazené nápoje! Náš tip: Kyselejší pH v těle dokáže vyrovnávat nápoj z umeocta (koupíme ho v bio obchodech a prodejnách se zdravou výživou). Zředěné dvě tři kávové lžičky na 3-4 dl vody dokáží hotové zázraky, navíc má nápoj vynikající účinky na zvládání letních veder a posiluje organismus, pomáhá také proti únavě a vyčerpanosti.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.