Bylinky v bytě - vůně, zdraví a krása

Bylinky se postupně zabydlují v našich domovech a suplují pokojové rostliny v květináčích. Je znamenité, když je můžeme použít v čerstvém stavu na ochucení jídel, zdravou ozdobu sklenic, na čaje proti nejrůznějším neduhům, ale i jen na provonění bytu či domu. Je jich nepřeberné množství, my vám připomeneme jen ty nejznámější.

Bylinky v bytě - vůně, zdraví a krása

Kerblík
Kerblík je u nás známý spíše jako koření, která dodá chuť zejména polévkám a dušenému masu. Je třeba ho používat čerstvý, protože v sušené formě ztrácí své aroma. Ze stejného důvodu je vhodné vyhnout se i dlouhému vaření. Méně známé je léčivé působení kerblíku. Babky bylinkářky ho však využívaly i jako jarní léčivou rostlinu, která detoxikuje játra a ledviny, zlepšuje trávení a paměť. Pokud se rozhodnete kerblík sbírat v přírodě, buďte opatrní, protože je snadno zaměnitelný s jedovatými rostlinami. I z tohoto důvodu je rozumnější pěstování doma, například v květináči.

Libeček
Je poměrně aromatické a pikantní koření. V čerstvém i sušeném stavu se hodí na dochucení studených  mís, polévek i salátů. Stonek lze využít do pokrmů namísto celeru. Libeček je známý i jako léčivá bylina. Slouží ke zmírnění trávicích a dýchacích potíží. Bojuje proti křečím, nadýmání a nechutenství. Přináší úlevu při zánětech močového měchýře, močových cest, ledvinových kamenech a bolestivé menstruaci.

Koriandr
Koriandr je koření, která je vhodné k dochucení salátů, polévek i koláčů. Nachází se také v průmyslově zpracovaných potravinách například v alkoholických likérech. Blahodárné účinky má bylina zejména na trávicí systém. Pomáhá při průjmu, nechutenství a plynatosti. Žvýkání semínek eliminuje nepříjemný zápach z úst. S konzumací čerstvých lístků to není třeba přehánět, protože obsahuje mnoho kyseliny šťavelové, která může způsobit například vznik ledvinových kamenů. Přiměřené množství je však zdraví prospěšné, proto se není třeba této rostliny obávat.

Estragon
Estragon se přidává do jídel, které jsou mastnější a hůře stravitelná. Přidáním estragonu je lidský organismus lépe a snadněji zpracuje. Estragon je tedy vhodný k dochucení mas, polévek, ale i salátů. Z hlediska bylinného léčitelství slouží koření na uklidnění trávicího traktu (plynatost, žaludeční potíže). Používání estragonu je vhodné jako prevence proti střevním parazitům a také ke snížení horečky. Disponuje mírnými sedativními účinky, čili je vhodný i při problémech s nespavostí.

Máta peprná
Oblíbená "léčivka" je vhodná pro přípravu čaje i jako koření kvůli mentolové vůni. Právě mentol působí jako antiseptikum a protizánětlivá látka. Máta jako léčivá rostlina pomáhá při trávicích a dýchacích potížích. Ocení ji i lidé, kteří trpí nechutenstvím a mají žlučové kameny. Příjemná vůně působí jako pobídka na nervový systém, čili může být nápomocná při některých psychických potížích. Ve formě obkladů nebo koupele prospívá i pokožce. K nezaplacení je chuť a aroma máty v kuchyni. Bez ní by neexistovalo osvěžující mojito. Je zdravou, vkusnou a voňavou dekorací zeleninového talíře i masa.

Levandule lékařská
Kvítky levandule jsou nezaměnitelné nejen tvarem, barvou, ale i vůní. Pro léčebné účinky se využívají zejména květiny, ale také nať. Zápary jsou vhodné pro podporu trávení, eliminují nadýmání, křeče a zácpu. Snad nejznámější je sedativní působení levandule - poradí si s migrénou i nespavostí. Sušená levandule, nebo z ní připravená tinktura se dává pod polštář, aby navodila hluboký spánek. Koupel v levanduli pomáhá zmírnit revmatické potíže. Inhalování zase přinese úlevu při senné rýmě.

Autor: Martina Dvořáková