Čas, to je to, oč tu běží!

Chybí vám čas? Čas na práci, děti, kamarády a osobní volno? Stěžujete si jak je možné, že den nemá více hodin, které by se vám zaručeně hodily? A nebude to jen tím, že si vše prostě neumíte zorganizovat? Zamyslete se a zastavte!

Čas, to je to, oč tu běží!

Uklidit nejen v hlavě
Při ujasňování si priorit už na začátku zapomeňte na to, že práce obsadí všechny přední příčky časového žebříčku. A co rodina, domácnost, odpočinek, zábava či sport? Je třeba i relaxovat, neboť jen tak dokážete podávat stoprocentní výkony a s čistou hlavou správně využívat čas. Klíčem k úspěšnému zvládnutí pracovních, ale i soukromých úloh je plánování. Vše si člověk nemůže pamatovat, natož pracovní termíny a úkoly, na to je dobrý diář. Nejdůležitější však bude zjistit, co vás vlastně obírá o drahocenný čas. Překvapit vás může zjištění, že jsou to úplné banality, jako déle strávený čas u kávy, "vykecávání" se s kolegyněmi o ničem důležitém, dlouhé soukromé telefonáty, kouření, psaní nedůležitých emailů či neefektivní surfování na internetu, resp. pokec na sociálních sítích. Po sečtení takto promrhaných "jen" minut zjistíte, že se dá mluvit i o hodinách. Proto je třeba takové žrouty času eliminovat na nejmenší možnou míru, jen tak se dopracujeme k chybějící časové rezervě, kterou dokážete využít i účelněji.

Zloději času
Rozumíme pod nimi to, co z našeho drahocenného času ubírá, s čímž si je třeba poradit a kteří se dají snadno identifikovat. Patří k nim také nepořádek v záznamech či dokumentech. Vždyť při jejich hledání člověk běžně stráví asi 20 minut denně, což ročně představuje až deset pracovních dní. Čas ušetříte, když začnete používat jednoduché a srozumitelné názvy, oddělíte často používané dokumenty od vzácných a důležité uložte tak, abyste je měli na očích. Při správném využívání času nemusí být velmi výhodný ani totální perfekcionalismus, protože se zakládá na detailech, které mohou být v konečném důsledku nepodstatné. Při jejich shromažďování jste však ztratili kopu času. Plánování komplikuje i neustále odsouvání věcí na později s tím, že to uděláte později. Na škodu je i zbytečné přibírání práce navíc, kterou možná někdo jiný z časových důvodů odmítl, ale vy stále potřebujete někomu dokazovat svou vytíženost. Pak se nedivte, že nestíháte splnit všechny vlastní úkoly, když té k kupě přidáte další. Pamatujte, že za dobrotu (že to vlastně za někoho uděláte) půjdete obrazně řečeno na žebrotě a sami se stanete neplniči. V pasti zlodějů času se většinou ocitnou neúspěšní lidé, kteří svůj volný čas investují do řešení problémů jiných lidí, resp. je zajímají více dosažené úspěchy druhých, a přitom si už nevzpomenou, kdy naposledy dosáhli vlastní. Pohodlně dokáží strávit moře času před televizí, nebo čtení různých bulvárních časopisů, ale jejich vlastní život to neobohatí ani nezlepší životní úroveň, spíše přispěje k zbytečnému využití vlastního času.

Time management
Na fenomény moderní doby - nedostatek času a stres - se stěžuje většina lidí. Určitě není normální věčné nahánění a trápení se s problémy, které by ani nemusely být a když k tomu přičteme i stresový faktor, věru je co řešit. Místo toho, abychom čas ovládali, opak bývá pravdou, což je výsledek neschopnosti řízení svého vlastního času, bez potřebné motivace, vůle, vnitřní disciplíny a důslednosti. A proto se zrodil tzv. time management, který řeší člověka z hlediska jeho činností v čase. Základem tohoto řízení času je potřeba určit si jasné cíle a priority. Při stanovení priorit je podstatné určení, což je důležité pro splnění cílů a co méně důležité, resp. nedůležité, co je naléhavé, nebo ne. Podle toho si je třeba uspořádat činnosti z časového hlediska podle toho, kolik času jsme ochotni věnovat té - jejíž činnosti a zda dokážeme eliminovat ty nepotřebné. Časový management by nám měl umožnit získat více volna na odpočinek a dobití baterek vlastní energie. A co je pravdy na známé větě: čas jsou peníze? Nuž všichni mám k dispozici stejný čas, který bychom se měli naučit správně investovat. Chovat se tedy stejně ekonomicky, jako při investování peněz. Pokud si chceme udržet jistý životní styl a úroveň, musíme se s pracovními aktivitami jednoduše vměstnat do kalendáře povinností. Faktem však zůstává, že na využívání času a peněz neexistuje žádné vzdělání, což může být někdy i na škodu. Možná bychom se naučili opravdu fundovaně využívat svůj čas i peníze.

Autor: Lenka Kostková