Celoživotní péče o oči je velmi důležitá

O oči je třeba se starat celý život. Dvě hlavní příčiny vážných poruch zraku v Evropské unii jsou šedý zákal a degenerace žluté skvrny na sítnici. Nepochybně k nejčastějším problémům s očima patří krátkozrakost či dalekozrakost. Dále také akutní poškození spojivek. Z těch závažnějších onemocnění jsou to: poškození žluté skvrny, poškození oka při cukrovce a zelený zákal.

Celoživotní péče o oči je velmi důležitá

Operace šedého zákalu, když se poškozená čočka vymění za umělou, jsou z očních operací nejčastější. Jde o zamlžení nebo zakalení, které se vyvíjí v normální čisté čočce oka. Nejčastěji se vyskytuje u osob nad 55 roků, vyskytuje se však i u mladších lidí. Příčinou může být nadměrné vystavování se slunečnímu záření, cigaretovému kouři, ale i užívání některých léčiv.

Dalším závažným onemocněním je glaukom, při kterém dochází k poškození zrakového nervu. Projevuje se zvýšeným nitroočním tlakem, ale ten je jen jednou z mnohých možných příčin. Jeho zákeřnost je zejména v tom, že je často i více než 10 let zcela bez příznaků. Jeho léčba je celoživotní.
Věkem podmíněná makulární degenerace je nejčastější onemocnění, které vede ke ztrátě vidění. Odhaduje se, že až 25 procent lidí starších 75 let trpí na nějakou formu tohoto onemocnění. V podstatě ji lze označit již za pandemii, která postihuje miliony lidí na celém světě. Protože příčiny jejího vzniku nejsou známy, neexistuje ani účinná prevence či léčba. Důležitou prevencí je však vyvážená strava bohatá na zeleninu s přírodními antioxidanty. Nejvyšší koncentrace je v kapustě, špenátu, petrželi, kopru, celeru, pórku, brokolici a v hlávkovém salátu.


Krátkozrakost vyřeší brýle či operace
Nepochybně nejčastějším problémem očí je krátkozrakost či dalekozrakost. Při koupi nových brýlí se dají využít slevy ze zdravotních pojišťoven.  Zejména mezi mladými jsou v kurzu spíše čočky než brýle. Dnes je jich na trhu celá škála a liší se zejména délkou nošení: den, 2 týdny, 30 dní den a noc, 3 měsíce, rok. Nejčastěji se používají tzv. měkké, které se vyrábějí z hydrogelu nebo silikon-hydrogelu.
Každý, kdo nosí brýle, zejména ty se silnějšími dioptriemi, se jejich touží zbavit. Operace očí excimerovým laserem je vhodná pro krátkozraké, dalekozraké i lidi s astigmatizmem. Po ordinovaných vyšetřeních se zákrok provádí ambulantně, je bezbolestný a trvá jen několik minut. Odstranit se dá dalekozrakost do +4 dioptrií a krátkozrakost do-10 až-12 dioptrií. První tři dny po operaci je pacient doma, na oku má krycí kontaktní čočku a ošetřuje si oko antibiotickými kapkami.

Oči a sluneční brýle
Oči si je důležité chránit celý rok, ale v létě je třeba věnovat mimořádnou pozornost.  Nadměrné působení UV záření způsobuje popálení kůže, řas, zánět rohovky, spojivky. Dlouhodobá expozice UV záření bez ochrany může být spojena se vznikem takzvané makulární degenerace.  Za běžných klimatických podmínek se nemusíme poškození obávat, v létě jsou však brýle nezbytné. Měli by být nejen módní, důležitá je i šířka bočního rámu, který blokuje sluneční záření, a měly by mít i filtr na UV záření. Pacienti s glaukomem by se měli vyvarovat používání oranžovočervenými filtrů a používat hnědozelené filtry, pro pacienty s chronickou konjunktivitidou jsou nejvhodnější sluneční brýle. Lidé po operaci šedého zákalu by měli nosit sluneční brýle s kompletní absorpcí UV a IR záření. Jiné sluneční brýle by však měli používat lidé na sportování. Ty je třeba vybírat i podle stupně ochrany před ultrafialovým zářením a tím i procentem propustnosti světla.

Sport a počítač
Při cvičení se zvyšuje i prokrvení oka a dochází k mírnému snížení nitroočního tlaku. Každé onemocnění oka reaguje odlišně na různou fyzickou námahu. Pro pacienty se zeleným zákalem je velmi prospěšná cyklistika, turistika, plavání, rozcvičky. Vysokohorská turistika může způsobit lidem se zeleným zákalem problém. Potápění je zase riziko pro lidi i s mírným poškozením sítnice a žluté skvrny, s cévními změnami na oku a v očnici. Je třeba si dát pozor na správné nasazení potápěčské masky, protože při nesprávném nasazení se nedostatečně vyrovnávají tlaky.
Při práci s počítačem mnozí zapomínají na zdraví očí. Měli by dbát na osvětlení prostoru, ale zejména na pravidelné přestávky po hodině-dvou práce s počítačem. Při výběru počítače je třeba se zaměřit zejména na kvalitní monitor, aby oči trpěli co nejméně.

Podle očních lékařů přibývá stále více pacientů se syndromem suchého oka, který je způsoben menší produkcí slz. Množství slzného filmu a jeho kvalitu vůči nepříznivým vlivům ovlivňuje zejména práce s počítačem, sledování televize, pobyt v klimatizovaných prostorách, ale i působení různých druhů chemikálií ve vzduchu. Pomoci si lze kapkami, očními gely či spreji.

Autor: Martina Dvořáková