Češi užívají antibiotika zbytečně a často i při virových nákazách

Češi užívají antibiotika už i při chřipce. Vyplynulo to z průzkumu Evropské komise s názvem Eurobarometr, který se zaměřil na užívání antibiotik v Evropské unii, jakož i na znalosti a předsudky veřejnosti o nich.

Češi užívají antibiotika zbytečně a často i při virových nákazách

Antibiotika nejsou bonbóny a jejich častým a hlavně zbytečným užíváním si pouze uškodíme. Průzkum byl realizován při příležitosti Dne zvyšování povědomí o antibiotikách (18. listopad). Z průzkumu vyplynulo, že 40 procent Evropanů bralo v posledních 12 měsících antibiotika, nejvíce jich bylo ve věkovém rozmezí 15 až 24 let.Nejvíce konzumovali tyto léky Italové (57procent). Až pětina občanů EU užívala antibiotika při chřipce, i když je všeobecně známo, že na viry jsou antibiotika neúčinná. Dalších 14procent také uvedlo, že je užívali i při nachlazení. Ani Češi se nevymykají z průměru. Téměř třetina Čechů se přiznala, že antibiotika užívá k potlačení symptomů a ne na léčení samotného onemocnění.

Znalosti Evropanů o antibiotikách také nepatří k nejlepším. Více než polovina z nich nesprávně uvedla, že antibiotika ničí viry a téměř polovina si myslí, že jsou účinná proti rýmě a chřipce. Na druhou stranu je však třeba uvést, že 83 procent dotázaných ví, že zbytečné užívání antibiotik je dělá neefektivními. 68 procent Evropanů a 74 také vědělo, že jejich užívání může způsobit nežádoucí účinky, jako například problémy se zažíváním.

Více než třetina dotázaných uvedla, že se za posledních 12 měsíců setkala s informacemi o zbytečném užívání antibiotik. Téměř třetině z nich doporučil neužívat je zbytečně lékař, 29 procent vidělo reklamu v televizi a 15 procent tyto informace získalo z internetu nebo ze zpráv v televizi. Průzkum ukázal, že nejvíce se občané při získávání informací o antibiotikách obracejí na své lékaře (88 procent EU) a na lékárníky (42 procent EU).

Autor: Lenka Kostková