Cestovní trombóza může vám ohrozit nejen dovolenou, ale i život!

Cestovní trombóza je zdravotní komplikace, která nastává po dlouhém cestování. A nemusí vždy jít jen o dovolenou, ale i cesty za obchodem. Zahraniční cesty jsou lákavé a celkem jednoduše se smířujeme i s dlouhými přesuny, které nás čekají, než se ocitneme ve vysněné destinaci.

Cestovní trombóza může vám ohrozit nejen dovolenou, ale i život!

Cestovní lékárnička
Mezi potřebné a nepostradatelné věci, které si balíme i na kratší cesty je cestovní lékárnička. Máme ji vybavenou léky proti bolesti, průjmu, alergiím. Dobrodružnější povahy se nechaly před cestou řádně očkovat, přibalily si pilulky na dezinfekci vody, a tak jak se zdá,  v oblasti zdraví se není čeho obávat a pobyt může v klidu vypuknout.

Zdravotní problémy hned na začátku?
Koho by napadlo, že zdravotní problémy mohou nastat již během cesty? Že by cesta mohla skončit ještě dříve než začala? Tentokrát ale nepůjde o virózu, ale nás, dospělé,  může zaskočit cestovní trombóza. Může, ale také nemusí, pokud budeme dobře informováni a připraveni. Pojďme se tedy podívat na některá základní fakta.

Co je to cestovní trombóza?
Cestovní trombóza je označení pro komplikace krevního oběhu v žilním systému. Jednoduše tedy při cestování může nastat situace, že krev nám v těle nebude obíhat tak plynule, jak má. Pokud tedy zrovna nepatříte k těm, kteří cestují pěšky s batohem, tito cestovatelé se trombózou rozhodně trápit nemusí. Většina ale využije na přesun nějaký dopravní prostředek a tam nás už cestovní trombóza může zastihnout snadněji. Nejčastěji vznikají problémy při cestování letadlem, při tzv. transkontinentálních letech. Není nutné proletět hned několik kontinentů, v praxi jde o lety delší než 5 hodin. I když je cestovní trombóza spojená s leteckou dopravou, ve skutečnosti nás může postihnout v jakémkoliv dopravním prostředku, vlastní automobil nevyjímaje. Pokud se průtok krve v žilách zpomalí, může dojít ke vzniku krevní sraženiny a následuje ucpání některé z hlubokých žil. Krevní sraženina může také nějaký čas po těle cestovat a usadit se daleko od místa svého vzniku. Někdy se krevní sraženina může uvolnit, tehdy se jmenuje embolus, a proud ji krevním řečištěm odnese například do plic a způsobuje závažný stav, označovaný jako plicní embolie.

Rizikové faktory
Při dlouhém cestování na palubě letadla se spojuje několik rizikových faktorů, které se podílejí na vzniku tohoto závažného, život ohrožujícího stavu. Za všechny můžeme zmínit:

  • Menší obsah kyslíku v kabině - na tuto skutečnost zareaguje naše tělo tak, že rozšíří krevní řečiště (cévy "povolí"), aby mohlo protéci více krve. Žilní návrat krve směrem k srdci je tedy obtížnější.
  • Sedadla v letadle nám neumožňují téměř žádnou jinou polohu, než skrčené nohy a podsazenou pánev, zvláště, když během letu dřímáte. Dochází tak k zatlačení podkolenních žil a žil malé pánve, když poklesne svalového napětí.
  • Málo pijeme, pohyb je omezen stejně jako možnost regulace tělesné teploty.
  • Kromě toho má každý z nás více či méně rizikových faktorů, které si už na cestu "vezeme" z domova, jako je například nadváha, kouření, hormonální léčba, překonané žilní záněty apod. Je zřejmé, že tyto situace nastávají i v autobuse, ve vlaku nebo v autě.

 

Jak a kdy se cestovní trombóza může ohlásit?
Trombóza se ohlásí některým z následujících příznaků a co je důležité, nemusí to být během cesty nebo krátce po opuštění dopravního prostředku. Následky dlouhého cestování se mohou objevit dokonce i dva týdny po cestě, když nás už tato spojitost nemusí napadnout.

  • pálení kůže, bolest a pocit tepla v místě ucpání
  • pocit nedostatku kyslíku a dušnost


Důležitá prevence
Jak jsme již zmínili v úvodu, je důležité vědět o rizicích, a tím pádem zvolit i vhodnou prevenci. Jen tak uděláme pro nerušenou cestu maximum. Cestování autem je v tomto případě ve výhodě, protože si rytmus cesty a zastávek můžeme zvolit sami. V ostatních dopravních prostředcích je to téměř nemožné, a tak nezbývá než zaměřit se na:

  • Protahování končetin a kotníků krouživými pohyby během cesty, ideálně krátká chůze v uličce.
  • Dostatečný příjem tekutin.
  • Správný výběr pohodlného cestovního oblečení - bez opasků, gum, pozor na těsné ponožky a spodní prádlo. Vynikajícím pomocníkem jsou kompresivní punčochy, které spojují několik preventivních opatření a jsou cenově dostupné a nenápadné. Ideální je tzv. I. kompresní třída, která zajišťuje dostatečnou oporu žilní stěny během cestování a podporuje plynulý průtok krve bez nebezpečného hromadění v dolních končetinách. Pro zvýšení účinku můžeme punčochy nosit už den před cestou a jeden až dva dny v cílové destinaci. Cestovní lékárničku tedy můžeme doplnit i o tento zdravotnický produkt, který na rozdíl od léčivých přípravků, poskytne dobrou službu i opakovaně a bez nežádoucích účinků.
Autor: Lenka Kostková