Chodíte včas nebo neustále nestíháte? Analyzujte!

Dochvilnost je výsadou králů, to známe skoro všichni, ale málokdo si vzpomene i na pokračování citátu francouzského krále. Ta zní, že pro slušné lidi je to povinnost. Navíc, nálepka "nespolehlivý člověk", to není nic ke chlubení. Občas nestíháme všichni, ale nemělo by se to stát pravidlem. Poradíme vám, jak vše zvládnou s lehkostí a ne za cenu toho, že přiběhneme na plánovanou schůzku či do zaměstnání s očima na vrch hlavy a těžce popadajícím dechem. 

Chodíte včas nebo neustále nestíháte? Analyzujte!

Chroničtí nestíhači

Patříte k těm, kteří nikdy nepřijdou na schůzku včas? Chronické zpoždění dokáže kromě poškozování kariéry způsobit i řádnou spoušť ve vašem soukromí. Věřte, dá se s tím něco dělat. A platí to i pro extrémní případy, o kterých by okolí řeklo, že se s touto vlastností narodily. Několik studií o time managementu z posledních let ukázalo, že lidí, kteří se pravidelně zpožďují, není úplně spravedlivé házet do jednoho pytle. Samozřejmě, jednou skupinou jsou ignoranti, kteří neberou ani minimální ohled na reakce a pocity svého okolí. Mnohem více je ale tragicky uvědomělých snaživců, kteří udělají mnoho proto, aby přišli na čas - pouze jim to jaksi pravidelně nevyjde. Příčinou je většinou špatné rozplánování či nereálný odhad času, jak jejich jednotlivé kroky skutečně trvají. Názory některých odborníků dokonce hlásají, že chronické zpoždění je možné zařadit mezi odchylky nastavení nervového systému. Považují ho za výsledek rychlého životního stylu či tzv. multitaskingu, který se v největší míře projevuje právě u lidí, kteří chtějí zvládat mnoho věcí najednou. Pokud by se tito jedinci podívali na svůj denní plán realisticky, zjistili by, že výrazně přeceňují své schopnosti. Ať už ale nacházíte na kterémkoli bodě  křivky, existuje pár bodů, které vaší snaze o změnu mohou být nápomocné. Je však třeba znát základní pravidlo: Snaha přestat chodit pozdě je velmi podobná snaze zhubnout. Na začátku musí stát rozhodnutí a pevná vůle hříšníka!

Analyzujte

Dávejte si pozor na to, v jakých situacích obvykle máte zpoždění. Pokaždé, když se tak stane, udělejte si v hlavě vlastní malou analýzu toho, co byste mohli příště udělat jinak. Laďte své jednání každý den, dokud se vám to nepodaří.

Načasování na minuty je nesmysl

Množství chronicky zpožděných lidí má jedno společné: averzi vůči čekání. Snaží se věci časově rozplánovat tak, aby byly na určeném místě přesně na minutu. Tento druh rozdělování času je velmi málo efektivní, ba až neúčinný. Řešení? Plánujte dorazit na místo o 15 minut dříve. Pamatujte si, že pokud máte být namístě včas, budete tam pozdě! S čím větším předstihem vyrazíte, tím je pravděpodobnější, že dorazíte včas.

Plán dne

Každý den si připravte co nejpodrobnější rozpis činností, které vás čekají, a to v časovém sledu. Písemný seznam (na to jsou přece diáře nebo chytré telefony) pomůže rozeznat, na které body nemáte čas. Buďte proto objektivní a vyškrtněte je, resp. přeplánujte.

Příprava

Buďte předvídaví - před spaním si přichystejte zítřejší outfit (vyhnete se tak známému šatnímu dilema s ještě známějším výsledkem) a nechte si tašku blízko dveří. Samozřejmě, sbalenou - klíče, mobily, dokumenty a brýle tak budete mít na jednom místě. Tím již máte ušetřeno minimálně deset minut. Další minuty ušetříte tím, že již máte vybraný konkrétní spoj, připravené a vyčištěné boty a tím, že vyrazíte v klidu, nebudete se ani vracet pro věci, které jste ve spěchu zapomněli a jsou pro vaši další činnost důležité.

Autor: Martina Dvořáková