Chrápání je nemoc

Obyčejné chrápání pomáhá odstranit nosní páska.  Jednou z možností jak zabránit nepříjemnému chrápání, je nosní páska, která otevírá nosní cesty, takže spícímu se lépe dýchá a nechrápe. Chrápání znepříjemňuje i partnerský život.

Chrápání je nemoc

Podle odhadu lékařů chrápe 40 procent dospělých lidí. Díky společným ložnicím má rušený spánek 80 procent dospělé populace. Někdy pomáhá probrat narušitele nočního klidu mlaskáním, někdy kapsa s míčkem našitým na zádové části pyžama, aby se spáč převalil na bok, a někdy partnerovi nezbývá, než špunty do uší. Další možností je připevnit chrápajícímu po obou stranách nosu nosní pásku, která otevírá nosní cesty, takže spícímu se lépe dýchá a nechrápe.
Nejčastější příčinou chrápání je snížená průchodnost nosu-člověk tehdy dýchá ústy a chrápe. Nepříjemný zvuk způsobují vibrace měkkých tkání patra. Obyčejné chrápání je společenský problém, ale lékaři vědí, že velmi často jde o předstupeň obstrukčního syndromu spánkové apnoe, laicky řečeno opakované krátkodobé zástavy dýchání ve spánku.

Způsoby odstranění této poruchy jsou různé, od nejjednodušších, jako je změna polohy při spánku, až po nejsložitější, jako je operace či užívání malého ventilátoru při spaní. Vnější nosní aplikátory, jako je nosní páska, mohou ovlivnit obyčejné chrápání. Či pomohou i při lehčích formách obstrukčního syndromu, je předmětem probíhající studie.

Chrápání často znepříjemňuje partnerský život. V praxi je přitom běžné, že do ordinace přijde nejen chrápající, ale i ten, kdo je chrápáním obtěžován. Medicína zná několik způsobů řešení-operace, prášky na spaní nebo nácvik správného dýchání. Existují také nemedicínská řešení, jako jsou oddělené ložnice a v krajním případě rozchod. Každý si může jednoduchým testem zjistit, jakou má nosovou průchodnost, stačí si palcem a ukazováčkem chytit kůži v oblasti lícní kosti a táhnout směrem od nosu. Komu se začne okamžitě lépe dýchat, má potvrzeno, že otevření nosní chlopně zlepšilo dýchání nosem, a pak jsou pásky vhodným řešením. Pokud se při tomto manévru nic nezměnilo, je třeba navštívit lékaře, neboť problém je složitější a vyžaduje léčbu.

Autor: Martina Dvořáková