Chřipka hrozí i v parném létě

I v parném létě hrozí chřipka a nachlazení. Příčinou nejsou chřipkové viry, ty řádí v chladných měsících roku. Lidi trápí chřipková onemocnění, která chřipku připomínají. Nejčastěji je způsobuje cocaxie, virusy a echovirusy. Ve svých počátcích mohou chřipku napodobit i některá onemocnění způsobené bakteriemi či parazity.

 Chřipka hrozí i v parném létě

I když se to na první pohled nezdá, nachlazení napomáhá také nedostatečný pitný režim a příliš mnoho slunění. Obojí oslabuje imunitní systém, čímž klesá odolnost vůči infekcím. Tělo zatěžují i ​​prudké změny teplot, když se střídají tropická vedra s velkým ochlazením. Z tohoto hlediska je rizikový i návrat z teplých a vlhkých oblastí do chladnějšího klimatu.

K nachlazení přispívá i cestování v dopravných prostředcích, když je zpocené tělo vystaveno průvanu z otevřených oken vlaku či autobusu a od přicházejícího metra.

Nachlazení způsobuje i klimatizace v supermarketech, na pracovištích či v automobilech. Tělo zatíží rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou větší než pět až šest stupňů Celsia. Klimatizace tedy má být nastavena na méně než je tento rozdíl.

V teplých dnech hrozí také letní angíny, když se rozpálený člověk chladí často studenými nápoji. Jen tak sníží prokrvení sliznice v krku, což oslabí přirozený mechanismus obranyschopnosti.

Při rychlém zhoršování stavu je třeba vyhledat lékaře, protože jako chřipka začínají i některá vážná onemocnění, například klíšťová encefalitida, když postiženého silně bolí hlava a může i zvracet.

Letní chřipka se projevuje jako klasická chřipka horečkou, bolestmi svalů, kloubů a únavou. Nemocný má rýmu a zánět spojivek, škrábe ho v krku. Přestože venku svítí slunce, je vhodné při těchto příznacích alespoň na tři dny zvolnit. Úlevu přinese odpočinek na lůžku, dostatek tekutin a případné tlumení horečky a bolesti léky.

 

Autor: Lenka Kostková