Je jaro, léto, a přece ve svém okolí stále nacházíme lidí s chřipkou. Chřipka, se nejraději šíří v zimních měsících, kdy je chladné, pochmurné, vlhké počasí, ale náš organismus je po zimě tak oslabený, že chřipka na jaře také není ničím výjimečná. Spíše naopak. Existuje sice velké množství syntetických přípravků, ty však mají vedlejší účinky, a přiznejme si, chřipka je onemocnění, na které toho moc neplatí. Proto velmi účinnou pomoc vyhledejme raději v přírodní lékárně, kde je možné vybrat a zkombinovat několik druhů léčivých rostlins potřebnými účinky. Přírodní látky mají vynikající protizánětlivé účinky, působí proti mikrobům, pomáhají chránit sliznici při dráždivém kašli a mnohé obsahují fytoncidy - rostlinná antibiotika.
Jak správně připravit čaj
Čajová směs ( směs, nebo jen jeden druh drogy ) se nevaří, ale jen přelije horkou vodou. Pak se nechá 10 minut vyluhovat, aby se léčivé účinné látky nevypařily. Čaj nesladíme cukrem, ale jen včelím medem nebo třtinovým cukrem. Pije se jen teplý po doušcích, několikrát denně. Optimální léčebnou dávku představuje jedna lžička čajoviny na 1 šálek vody pro dospělého člověka s váhou 70 kg. Úspěch léčby závisí také na zdravém způsobu života. Je třeba zříci se alkoholu a kouření, a omezit obsah živočišných bílkovin ve stravě, hlavně masa. Při nekomplikovaném průběhu nemoci příznaky zmizí většinou po 1 týdnu nemoci. Pro toto období doporučujeme pití čaje z více druhů léčivých rostlin.
Tymián
Obsahuje účinné látky s obsahem thymolu, které uvolňují hleny, napomáhají vykašlávání a mají dezinfekční účinky. Lze jej přidat i do koupele, má protizánětlivé účinky.
Máta peprná
Obsahuje silici, která působí protizánětlivě a antisepticky.
Sléz lesní, maurský
Je bylina s vysokým obsahem membránového slizu, který se vyluhuje i do vody, tedy i do čaje . Tento sliz má ochranný účinek a expektorační (napomáhá vykašlávání).
Proskurník lékařský
Používal se k léčení již v antice. Traduje se, že už Hippokrates ho předepisoval astmatikům. Hlavní účinná látka je sliz, který chrání sliznici před drážděním ( vytvoří na ní jemný ochranný film) . Při přímém použití drogy k léčbě nemocí z nachlazení je třeba použít macerát za studena, kde se vyluhuje nejvíce slizu.
Pukléřka islandská
Je častěji známá jako lišejník islandský. Má antibiotické vlastnosti. Z účinných látek zasluhuje pozornost polyglukan lichenin, který zmírňuje kašel a podporuje obranyschopnost organismu. Lišejníkové kyseliny působí jako rostlinné antibiotikum. Kromě toho pukléřka působí tonizačně ( povzbudivě ) a má posilující účinky.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.