Rýma provází téměř každé obyčejné nachlazení a také chřipku. Nebezpečí hrozí nejen z toho, že tyto nemoci neumíme rozlišit, ale i z toho, že špatně smrkáme!
Zvýšení tělesné teploty a ztížené dýchání
Nejen zvýšení tělesné teploty je příznakem boje imunitního systému s virovou infekcí. Rýma jde s chřipkou ruku v ruce. Víte jak si ulehčit dýchání? Teče vám z nosu nebo se vám nos jednoduše ucpal a nemůžete se ani nadechnout? Při každém nadechnutí jsou nosní dutiny prvním místem kontaktu mezi vzduchem a lidským organismem. Sliznice, která vystýlá nosní dutiny je protkána drobnými krevními cévkami, které ohřívají vzduch a chrání tak zbytek dýchacího systému před chladem. Chloupky v nose zase zachycují nečistoty ve vzduchu, vychytávají částečky prachu ale i viry. Ty uvíznou v hlenu a smrkáním je vyloučíme z těla.
Ucpaný nos nebo vám z něj teče?
Čím více mikroorganismů se vám na sliznici objeví, tím se vytvoří hustší hlen. Nos se vám ucpe, protože se tělo snaží za každou cenu zamezit vstupu dalších původců nákazy. A kromě ucpání nosu mohou rýmu doprovázet i tyto příznaky:
• vytékání hlenu přes nosní dírky
• kýchání, které vzniká z podráždění nervových zakončení ve stěnách nosních dutin hlenem
• při klasické rýmě je teplota kolem 38 ° C, při chřipce až nad 39 ° C
• únava, ztráta energie, celková nevolnost
• bolest svalů, bolest hlavy
• suchý kašel, který se zvýrazní po tom, když si lehnete do postele
Týdenní léčba
Rýma s chřipkou trvá vetšinou sedm dní. Během druhého a třetího dne jsou příznaky rýmy nejvýraznější. Po sedmi dnech však odezní. U chřipky jsou výrazné příznaky okamžitě! Už za pár hodin po napadení organismu virem se chřipka manifestuje vysokou horečkou. Pokud i přes snahu vyléčit se, jste nemocní ještě po 14 dnech, pravděpodobně nebojujete s virem, ale s bakteriemi. To může lékař snadno zjistit z krve. Chronická rýma je typická při alergiích.
Nesmrkejte násilím
Pokud máte plný nos hlenů, které nejdou ven, nesmrkejte násilím! Můžete si poškodit sluch. Rýma se velmi rychle šíří vzduchem i rukama, nejrozumnější je zůstat s ní doma, pít hodně tekutin a inhalovat teplou páru, která zvlhčí dýchací cesty a uvolní hleny.
Použijte kapky
U rýmy je nezbytné užívat nosní kapky, díky kterým oplaskne sliznice nosní dutiny. Pokud se nemocný neléčí nebo terapie není dostatečná, může se to skončit hromaděním hlenovitého obsahu v dutinách a zánětem dutin.
Co pomáhá uspanému nosu
• inhalace bylinkových odvarů nebo vody s mořskou solí
• výplachy nosu slaným roztokem nebo minerální vodou
• používání nosních kapek
• aromaterapie
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.