Chůze s hůlkami - Nordic walking

Nordic walking šetří klouby a pomáhá spalovat kalorie. Zatímco v zimě jsme často odkázáni na fitness centra či vlastní obývák, v létě se možnosti sportovních aktivit rozšiřují. Nordic walking  za hodinu spálí o třetinu více kalorií než obyčejná chůze.

Chůze s hůlkami - Nordic walking

V posledních letech se popularitě těší na první pohled nenáročné chození s hůlkami, nordic walking. Lidé se mu věnují na horách, ale i ve městě. Severská chůze je sport stvořený na léto, ale dá se vychutnávat celý rok. Přišel k nám ze skandinávských zemí, kde si ho běžkaři vybrali jako ideální aktivitu během letní přípravy. Ve Finsku ho v roce 1997poprvé uvedly jako oficiální tréninkový program zaměřený na celé tělo a nový hit byl na světě.  Relativně mladý sport se díky své nenáročnosti uchytil a dnes se i v našich lesích či na cestách najdou nadšenci, kteří rychle pochodují s hůlkami.

Nordic walking  redukuje celulitidu, tvaruje nohy a ramena, a zejména je navozuje výbornou náladu, která se sportem přichází.  Příjemných účinků je mnoho. Nordic walking za hodinu spálí o třetinu více kalorií než  běžná chůze.  Přitom pomáhá zvyšovat vytrvalost bez nepříjemného pocitu zadýchání se, který přichází při běhu. Podle finské studie z roku 1995 chůze s hůlkami výrazně zmírní bolesti krční páteře a ramen u žen se sedavým zaměstnáním. Podobná studie o osm let později zase prokázala zlepšení držení těla. Hodina nordic walkingu dva až třikrát týdně pomůže zlepšit kondici, podobně jako jiné pravidelné aktivity.  Rychlá chůze s hůlkami redukuje nebezpečné nárazy, které poškozují klouby například při běhání. Díky tomu je vhodný pro lidi v každém věku. Příjemný pohled na krajinu, který se dá v přijatelném tempu nordic walkingu vychutnat, je jen přidanou hodnotou.

Lyžařské hole počkají do zimy
Ačkoliv by se mohlo zdát, že stačí najít v šatníku lyžařské hole a vydat se na cestu, nordic walking má jako každý fitness program své zásady. Pro dosažení viditelných výsledků je dobré se jich držet. Speciální hole jsou na rozdíl od trekingových či lyžařských lehčí a místo obyčejného poutka mají na rukojeti složitější úchop, který dlaň zafixuje. Zakončené jsou kovovým hrotem, určeným na pohyb po měkkém, travnatém povrchu a mají i odnímatelnou gumovou koncovku, vhodnou na chůzi po asfaltu. Cena holí na nordic walking se pohybuje od 300 korun výše a začátečníkům se doporučují teleskopické, s nastavitelnou výškou. Pro náročnější jsou dostupné i pohodlné rukavice, které se dají připnout přímo na hole. Ty by měly sahat přibližně do pasu, což je asi 65 procent výšky člověka. Tím se vybavení nutné pro tento sport končí, pokud nepočítáme láhev vody a pokrývku hlavy, která je ve slunečních dnech nezbytná, zejména pokud se rozhodneme sportovat na otevřeném prostranství.


Chůze s hůlkami má být lehká, svižná a rychlejší než tradiční chození. Sport je navržen tak, aby procvičil i svaly vrchní poloviny těla, podobně jako na trenažéru simulujícím běh na lyžích. Na rozdíl od tréninkových přístrojů je však pohyb na čerstvém vzduchu v rozmanitém prostředí mnohem příjemnější. Při severské chůzi se hole nacházejí blízko těla. Trup je otočený ve směru chůze a ruce volně švihají vedle těla, což vytváří otáčivý pohyb ramen a procvičuje svaly. Při vykročení pravou nohou natáhneme levou ruku a stiskneme rukojeť hole, přičemž loket zůstává mírně ohnutý. Jemně se odrazíme od povrchu, ale nemělo by jít o silové "opírání se" ani přenášení celé váhy na hůl. Když se při chůzi dostane hůl za tělo, loket vyrovnáme a co je důležité, zcela otevřeme dlaň a uvolníme tak sevření. Zpočátku možná nešikovný pohyb se postupně zautomatizuje. Každý trénink by měl začínat rozcvičkou, obsahovat krátký strečink i závěrečné uvolnění, které vrátí tepovou frekvenci do normální hladiny.

Místo grilování nordic walking
Dobrá zpráva pro ty, kteří rádi spojují sportování a přátele: nordic walking je společenská aktivita!  Ve skupině, která má přibližně stejné tempo, se lépe kráčí. Pro ty, kterým sport nevoní, je to ideální řešení.  Pro ty, kteří dostali chuť pustit se do finského kráčení za štíhlostí a kondicí naplno, je na trhu více instruktážních videí či publikací věnovaných nordic walkingu. Návody na správné držení a používání holí se dají najít i na internetu a nadšenci tohoto sportu velmi rádi poradí. Podobně jako cyklisté i "walkeři" mají své chodníčky a trasy, které jsou vhodné povrchem a terénem a zároveň se na nich dá hodně vidět. Možná by stálo za pokus vyměnit nejbližší „grilovačku“ s přáteli za hodinu nordic walkingu. Pokud vám ušetřené kalorie za to nestojí, není problém vychutnat si zasloužené gurmánské speciality i po fyzické aktivitě. Chutnat budou zaručeně lépe.
 

Autor: Lenka Kostková