Co dává dětem sport?

Děti, které sportují, jsou cílenější. Znají výhru i prohru. V Evropské unii žije více než 22 milionů dětí s nadváhou a tento počet se stále zvyšuje. Děti, které se od útlého věku věnují i pohybovým aktivitám, si později přirozeně sport zařadí do svého života.

Podle statistiky se za posledních dvacet let výskyt obezity mezi dětmi ztrojnásobil. Na to, zda je vaše dítě tlusté nebo v „normě“, poslouží stejně jako pro dospělé vzorec BMI (Body Mass Index). Otylost dětí má více viníků. Málo pohybu (sedavý způsob života), nesprávná strava-slazené nápoje a vysokoenergetická jídla, svou roli však hraje i televizní reklama. Nezdravá jídla-tučná, mastná či sladká, jsou propagována způsobem, kterému málokdo z nás odolá. Přicházíme však k tomu, že za to, že je dítě obézní, může v prvním řadě rodič. Vždyť on dítěti servíruje jídlo, on dělá nákup do ledničky, je to zase on, kdo mu dává povolení k tomu, kolik času může prosedět před počítačem či televizorem.


Jak to změnit?
Zařaďte dětem povinně do jídelníčku zeleninu a ovoce. Pokud jste to dosud zanedbávali, budou si na ni obtížněji zvykat. Další změny můžete udělat už zítra. Tučný sýr nahraďte sójovým tofu nebo cottage sýrem a místo slaniny začněte kupovat krůtí šunku.
Radost z pohybu (sportu) pěstujte v potomkovi od útlého dětství. Už když běhá v plenkách, sázejte, který ze sportů by ho asi nejvíc bavil. Pozorujte, zda si raději hraje s míčem, nebo je introvertní typ, který je nejšťastnější sám se svými hračkami kdesi v koutku.
To vše jsou signály, které se nedoporučuje přehlížet. Pokud dítě často vodíte na procházky do přírody, hodně s ním plavete nebo bruslíte, pak je nízká pravděpodobnost, že si ke sportům vytvoří odpor.


Čím více se dítě hýbe, tím lépe se cítí psychicky a má dostatek kyslíku. Čím více má kyslíku, tím lépe mu to ve škole "pálí". Sport učí i disciplíně. Věnuje-li se dítě sportu, odmalička ví, co je to ranní vstávání, není mu neznámá ani vytrvalost. Brzy pozná pocit výhry a prohry. Další benefit, který s sebou sport přináší, je cílevědomost. Učí i bojovat, ale neporovnává se s ostatními.
Ideálním věkem, kdy by už dítě mělo znát "ten pravý" sport, který ho nejvíce zaujal a baví, je 12 let. Ke sportům, které se od tohoto věku dětem doporučují, patří plavání, fotbal, basketbal, lyžování, snowboarding či gymnastika.