Co dává dětem sport?

Děti, které sportují, jsou cílenější. Znají výhru i prohru. V Evropské unii žije více než 22 milionů dětí s nadváhou a tento počet se stále zvyšuje. Děti, které se od útlého věku věnují i pohybovým aktivitám, si později přirozeně sport zařadí do svého života.

Co dává dětem sport?

Podle statistiky se za posledních dvacet let výskyt obezity mezi dětmi ztrojnásobil. Na to, zda je vaše dítě tlusté nebo v „normě“, poslouží stejně jako pro dospělé vzorec BMI (Body Mass Index). Otylost dětí má více viníků. Málo pohybu (sedavý způsob života), nesprávná strava-slazené nápoje a vysokoenergetická jídla, svou roli však hraje i televizní reklama. Nezdravá jídla-tučná, mastná či sladká, jsou propagována způsobem, kterému málokdo z nás odolá. Přicházíme však k tomu, že za to, že je dítě obézní, může v prvním řadě rodič. Vždyť on dítěti servíruje jídlo, on dělá nákup do ledničky, je to zase on, kdo mu dává povolení k tomu, kolik času může prosedět před počítačem či televizorem.


Jak to změnit?
Zařaďte dětem povinně do jídelníčku zeleninu a ovoce. Pokud jste to dosud zanedbávali, budou si na ni obtížněji zvykat. Další změny můžete udělat už zítra. Tučný sýr nahraďte sójovým tofu nebo cottage sýrem a místo slaniny začněte kupovat krůtí šunku.
Radost z pohybu (sportu) pěstujte v potomkovi od útlého dětství. Už když běhá v plenkách, sázejte, který ze sportů by ho asi nejvíc bavil. Pozorujte, zda si raději hraje s míčem, nebo je introvertní typ, který je nejšťastnější sám se svými hračkami kdesi v koutku.
To vše jsou signály, které se nedoporučuje přehlížet. Pokud dítě často vodíte na procházky do přírody, hodně s ním plavete nebo bruslíte, pak je nízká pravděpodobnost, že si ke sportům vytvoří odpor.


Čím více se dítě hýbe, tím lépe se cítí psychicky a má dostatek kyslíku. Čím více má kyslíku, tím lépe mu to ve škole "pálí". Sport učí i disciplíně. Věnuje-li se dítě sportu, odmalička ví, co je to ranní vstávání, není mu neznámá ani vytrvalost. Brzy pozná pocit výhry a prohry. Další benefit, který s sebou sport přináší, je cílevědomost. Učí i bojovat, ale neporovnává se s ostatními.
Ideálním věkem, kdy by už dítě mělo znát "ten pravý" sport, který ho nejvíce zaujal a baví, je 12 let. Ke sportům, které se od tohoto věku dětem doporučují, patří plavání, fotbal, basketbal, lyžování, snowboarding či gymnastika.
 

Autor: Martina Dvořáková