Co dělat, když chceme přestat kouřit?

Přesto, že tabák obsahuje nikotin, což je silná toxická chemická látka, návyk na cigarety mají již velmi mladí chlapci a dívky. Čím dříve se jim podaří se osvobodit od tohoto zlozvyku, tím lépe nejen pro ně, ale i pro celé jejich okolí.Pokud je pro vás důležité zdraví a vztahy s blízkými lidmi, možná bude pro vás užitečné následující desatero.

Co dělat, když chceme přestat kouřit?

Desatero

1. Napiš si seznam důvodů, proč chceš přestat kouřit.
Kouření ničí zdraví a zkracuje život, způsobuje trvalé dýchací potíže, bezohledně znepříjemňuje život nekuřákům (zvláště alergikům) a nepřímo je vyzývá, aby i oni začali kouřit. Vypracování takového seznamu vás posílí v přesvědčení, že byste měli s kouřením úplně přestat.
2. Zamysli se nad tím, jaký ti to přinese užitek.
Kašlat budete mnohem méně a je velmi pravděpodobné, že ustoupí i další zdravotní problémy. Celkově se budete cítit lépe, zvýší se tělesná odolnost, energie, nebudou vám páchnout vlasy a oblečení, ušetříte peníze a pod.
3. Zamysli se nad svými návyky.
Existují neviditelná pouta, která vás svazují s různými předměty a situacemi a podporují váš návyk. Pokuste se uvědomit si je a odpoutejte se od nich, nebo, pokud se to podaří, úplně se jim vyhněte. "Když vstávám ..."," přes přestávky ve škole nebo v práci ...", "když jdu ven s kamarády ..." a pod. Najděte si způsob, jak byste v těch chvílích potlačili chuť na cigaretu. Řešte to např. žvýkačkou, nebo začněte zhluboka dýchat a říkejte si: "Rozhodl jsem se přestat kouřit!", případně se jděte proběhnout.
4. Přestat kouřit jednou provždy.
Někdy možná bude potřeba odvykat si postupně, ale zkušenosti mnohých potvrzují, že nejúspěšnější je přestat najednou.
5. Najdi si přítele, který se k tobě přidá.
Mezi vrstevníky si hledejte takového, kdo má podobné záměry jako vy a rozhodl se přestat kouřit. Navzájem si můžete předávat zkušenosti a jeden druhého i podporovat ve vašem rozhodnutí. Buďte spolu v kontaktu alespoň 1-2 krát za den.
6. Odstraň všechny cigarety a pomůcky související s kouřením.
Ze všech míst v bytě, kde jste měli doposud položené cigarety, zapalovače nebo popelníky, odložte nebo zcela zahoďte vše, co s kouřením souvisí. Položte si tam např. žvýkačku nebo ovoce.
7. Vyhýbejte se společnosti kuřáků.
Pro každého, kdo chce přestat kouřit, je společnost kuřáků velmi nevhodná. V jejich přítomnosti těžko překonáte touhu po cigaretě.
8. Stravuj se zdravě.
V době, kdy se tělo zbavuje jedovatých látek, je důležitá vhodná strava s obsahem zeleniny, ovoce a přírodních produktů. Nezbytný je zvýšený příjem tekutin (vody a přírodních šťáv). Nepijte alkohol a nejezte tučná jídla!
9. Cvičte.
Pravidelné cvičení a sportování pomohlo už mnohým kuřákům zbavit se tohoto zlozvyku.
10. Pomůže i duchovní zaměření.
Ve snaze překonat škodlivý návyk se vám někdy bude zdát, že nejste schopni odolat nutkání na cigaretu, že to sami nedokážete. V životě jsou chvíle, kdy potřebujeme nadpřirozenou pomoc, duchovní sílu. Rozhovor s Bohem či modlitba. je jako rozhovor s přítelem. Tehdy můžeš poprosit o pomoc při řešení problému, se kterým právě zápasíš.
 

Autor: Lenka Kostková