Co dělat, když máte velmi suché oči?

Díváte se celé dny do počítače a televizoru? Pokud přitom málo mrkáte, je to, jakoby jste se opalovali u moře a nenatírali se. Používejte umělé slzy, ale pozor na kapky, které rozjasňují zarudlé oči.

Co dělat, když máte velmi suché oči?

Máte velmi suché oči?

Pálení, citlivost na světlo, pocit sucha či písku v očích zná stále více lidí. Při práci s počítačem se často zapomíná na zdraví. Nejvíce trpí oči, ale zátěž se postupně projeví i bolestmi hlavy a celkovou únavou. Našemu zraku přitom můžeme výrazně pomoci například správným nastavením monitoru či osvětlením pracoviště. Mnoho lidí podceňuje jas obrazovky a pracuje v tmavé místnosti s vysvíceným monitorem. Očím to zpočátku nevadí, ale takové kontrastní světlo působí podobně, jako byste se dívali do 100 W žárovky. Je velmi důležité přizpůsobit jas obrazovky podle toho, zda pracujete přes den, nebo večer a nastavit si ho tak, aby se co nejvíce přibližoval osvětlení v místnosti. Když něco píšete v noci, dejte si za monitor tlumené světlo a ani na televizor se nedívejte potmě. U dětí to může zvýraznit krátkozrakost nebo způsobit různé jiné chyby. Pracujete v kanceláři s neonovým osvětlením? Očím to vůbec neprospívá. Upřednostněte stolní lampu, která nebliká, a halogenovou žárovku bez skelného stínítka vyměňte za obyčejnou.

Starší oči

Nejen osvětlení, ale dokonce i skříně či poličky v kanceláři ovlivňují náš zrak. Nábytek, který odráží světlo, není nejlepší volba. Ideální je tmavý a matný. Také není dobré mít monitor otočený tak, že se od něj odráží okolní svět. Neměli byste v něm vidět odrazy světel ani oken. Když máte počítač nasměrován oproti oknu, přímé světlo třeba ztlumit žaluziemi nebo roletami. Pokud jste si mysleli, že nesprávným sezením za stolem škodíte" jen "své páteři, mýlili jste se. Je to velká zátěž i pro oči. Jejich vzdálenost od horní hrany monitoru by měla být asi šedesát, od klávesnice a dokumentu přibližně čtyřicet centimetrů. Čím je člověk starší, tím přísněji by měl tyto odstupy dodržovat. Mladé oči se dokáží snáze přizpůsobovat různým vzdálenostem, s věkem se však tato schopnost zmenšuje. Poloha klávesnice při psaní by měla být v takové výšce, aby paže svíraly v předloktí pravý úhel. Ideální je, pokud se člověk dívá na monitor mírně shora, pohled zespodu očím škodí. Starší "hluboké" monitory na rozdíl od LCD monitorů vyzařují množství elektronického smogu, který ohrožuje nejen oči, ale celé tělo. Takový monitor neotáčejte zadní stranou ke kolegovi, raději ho nasměrujte ke stěně. Stoly s počítači by rozhodně neměly být uspořádány za sebou jako v klasické učebně.
 

Mrkejte a kapejte

Samotný monitor očím neškodí, unavuje je soustředěné sezení před obrazovkou, při kterém se namáhají některé svaly. Alespoň jednou za hodinu je proto nechte odpočinout. Stačí se natáhnout, několikrát zhluboka nadechnout a vydechnout. V pracovním nasazení občas zamiřte pohledem do dálky nebo dělejte něco, co váš zrak tak nenamáhá, například vyřizujte telefonáty. Důležité je, abyste během práce s počítačem nezapomínali mrkat. Časté mrkání zajišťuje oku slzný film, který ho chrání před infekcemi a vysycháním. Slzy navíc obsahují množství výživných látek a zásobují rohovku kyslíkem. Pokud málo mrká, je to, jakoby jste se opalovali u moře a nenatírali se. Oku chybí vrstva, která by ho chránila před bakteriemi, snadněji se do něj dostanou nečistoty, a to může způsobit zánět očních spojivek. Všem lidem, kteří tráví hodně času před monitorem, doporučujeme, aby si oči pravidelně ošetřovali kapkami. Mohou se užívat dlouhodobě, neškodí, nejsou návykové a koupíte je volně v lékárně. Je však třeba rozlišovat kapky, které slouží jako umělé slzy a působí na oči jako pantenol na pokožku, a vazokonstrikčními kapkami, které rozjasňují zarudlé oči. Stahují cévky, proto jsou nebezpečné zejména pro lidi se srdečními potížemi.

Zachrání vás implantáty

Pokud máte suché oči, nejlepší je dát se vyšetřit u odborníka. Nepomáhejte si pouze volně dostupnými kapkami ani si sami nestanovujte diagnózu. Syndrom suchého oka se dá snadno zaměnit s alergií. Kromě počítače se za ním může skrývat i vážné onemocnění, například cukrovka nebo revmatismus. Když se někdy pacientů zeptáme, zda nemají potíže s klouby, jsou překvapeni, odkud to vím. Je to celý soubor problémů: suchost očí, sucho v ústech, málo tekutiny v kloubech a nedostatek šťáv v žaludku, což způsobuje potíže s trávením. Suché oči však mohou zakrývat i poruchu štítné žlázy či poškození jater. Zajímavé je, že syndrom suchého oka se často projevuje i nadměrným slzením v klimatizovaných prostorách, v průvanu či v zakouřených místnostech. Způsobuje to špatná kvalita slz. Chybí jim olejová složka, proto se v oku nedokáží udržet. Kromě umělých slz ve formě kapek se při léčbě suchého oka využívají oční gely a spreje. Sprej ocení zejména řidiči, ale i lidé, kteří si nedokáží kápnout přímo do očí, či dámy, které si na plese nechtějí rozmazat šminky. Stačí jedno stříknutí na víčko a látka se přes řasy dostane do oka. Další možností pro lidi se suchýma očima jsou speciální implantáty. Mnozí se hned leknou a představí si krvavý zákrok, ale ve skutečnosti to vůbec nebolí ani se nic neřeže. Implantáty se vloží do kanálků ústících, do nosu a zabrání tak slzám, aby z oka příliš rychle odtékaly.

Autor: Lenka Kostková