Co dělat, když rostou zuby moudrosti?

Zuby moudrosti jsou třetí stoličky, tedy poslední zuby v zubořadí. Osmičky, jak se tyto zuby podle číslování nazývají, většinou nemají dost místa na prořezání, a tak vyvolávají mnoho problémů a bolestí. Svou přezdívku dostaly, protože se prořezávají většinou ve věku mezi 17. - 30. rokem života, kdy by člověk už měl být moudrý...

Co dělat, když rostou zuby moudrosti?

Problémy, které způsobují "osmičky"
Osmičky velmi často nemají dost místa na prořezání a způsobují problémy. Je to tak ze dvou důvodů: Ve vývinu člověka se od dob primátů mozková část hlavy zvětšila a obličejová část zmenšila. Máme tedy čelisti menší, ale zuby zůstaly stejně velké. Osmičky rostou v době, kdy je již ukončen růst kostí. Proto není možné, aby se čelist ještě prodloužila a udělalo se místo pro tyto zuby. Naši předkové ve věku prořezávání osmiček většinou už o některé zuby přišli, měli tak pro ně místo a neřešili proto problémy, které jsou v dnešní době tak časté. Problematické jsou především dolní zuby moudrosti, horní způsobují problémy méně často. Někteří lidé osmičky nemají vůbec založené a naopak, někteří mají dokonce i devítky. Zuby moudrosti jsou velmi atypické zuby, mají variabilní velikost, tvar a počet kořenů.

Příznaky
Šťastnějším lidem se osmičky normálně prořežou do úst a nezpůsobují žádné problémy (udává se, že jeden člověk z deseti má správně vyvinuté a prořezané zuby moudrosti). Ale ani pokud jsou prořezány správně ještě není vyhráno. Tyto zuby se často se velmi brzy kazí, protože mají svůj členitý povrch a jsou na posledním místě v zubořadí.  U více než 80% lidí jsou příčinou komplikací a problémů. Nejčastějším problémem je ztížené prořezávání, tzv. dentitio difficilis - v oblasti prořezávající osmičky vznikne zánět, sliznice je zduřelá a červená, může vytékat hnis, pacient má silné bolesti až ztížené otevírání úst, otok tváře, často i teplotu a zvětšené lymfatické uzliny. Neošetřené ztížené prořezávání může vyústit až do kolemčelistního zánětu, což je už vážný stav. Pokud se osmičky neproříznou celé, pod sliznicí, která kryje část korunky se zachycuje potrava a vznikají opakované záněty, Svým tlakem při prořezávání se mohou pokřivit ostatní zuby v zubořadí. Tlakem na sousední sedmičku mohou poškodit její kořen či korunku. Často jsou také příčinou vzniku cysty v čelistní kosti.

Diagnostika

  • rentgenový snímek - tzv. OPG (= ortopantomogram). Je to velký snímek, na kterém je vidět všechny zuby a přilehlé kosti.
  • tento snímek je třeba zhotovit v pubertě. Ukáže, zda jsou osmičky založené, v jakém jsou postavení, zda mají dost místa na prořezání, jaký mají tvar a kořeny.
  • v případě velmi atypických osmiček a vztahů v čelistní kosti je výhodné zhotovit CT vyšetření, které se dá udělat i trojrozměrně

 

Léčba
Konkrétní postup určí zubní lékař na základě klinického a rentgenového vyšetření. Jen málo lidí má to štěstí, že osmičky nemají založené nebo se jim osmičky bez problémů prořežou a správně zařadí do zubního oblouku. U ostatních mohou nastat následující situace:

  • osmičky mají v kosti dost místa, jsou ve správném postavení, mají perspektivu plnohodnotné funkce a jejich proříznutí brání pouze měkké tkáně. V tomto případě je na místě tzv. dekapsulacie - chirurgické uvolnění měkkých tkání v lokální anestezii, aby se umožnil růst.
  • osmičky nemají perspektivu plnohodnotné funkce, v ústech je již proříznuta dostatečná část korunky na zachycení do extrakčních kleští. V tomto případě je možná  jednoduchá extrakce  - vytrhnutí kleštěmi.
  • osmičky nemají perspektivu plnohodnotné funkce, v ústech není ještě korunka proříznuta vůbec nebo jen minimálně. V tomto případě je nutná chirurgická extrakce.

 

Jak probíhá chirurgická extrakce?
Chirurgická extrakce je malý chirugický zákrok, kdy je třeba odklopit měkké tkáně, často odstranit i část kosti (vrtačkou nebo dlátkem). Po uvolnění se osmička buď dá vybrat vcelku, nebo ji je také třeba často rozřezat na části a vyndat postupně. Na závěr je třeba odstranit tzv. perikoronární vak (měkké tkáně, ze kterých by mohla vzniknout cysta či nádor). Rána se zašije 2 - 5 stehy, někdy se do rány vkládá drén. Zákrok může trvat pár minut, ale i 2 hodiny. Zákrok se většinou provádí v antibiotické cloně, podávají se i léky proti bolesti a proti otoku (právě otok svalů a sliznice způsobuje bolest). Chirurgickou extrakci má provádět lékař s dostatečnou praxí a zkušenostmi.

Možné komplikace chirurgické extrakce

  • potrhání sliznice kolem zubu,
  • poškození okolních cév, nervů,
  • odštěpení skloviny ze sedmičky,
  • při vyjímání horních osmiček vznik komunikace do čelistní dutiny, ev. i zatlačení kořene či celého zubu do čelistní dutiny,
  • při nešetrném vyjímání dolních osmiček zlomení čelisti

 

Péče po vytržení zubů moudrosti

  • užívat léky podle pokynů lékaře (antibiotika a léky proti bolesti a proti otoku). Pokud došlo při zákroku k poškození okolních nervů (pacient cítí mravenčení jazyka nebo rty, ev. je necítí vůbec), podávají se vitamíny skupiny B, stav se většinou po čase upraví.
  • týden klidný režim - žádný sport, námaha
  • zvýšená poloha hlavy - podložit si více polštářů
  • ledové obklady na tvář - zmenšují otok a bolest, zpomalují zánětlivé procesy (buď obklady koupené v lékárně nebo mražená zelenina - obě zabalené v utěrce přiložit na tvář)
  • 4 hodiny po zákroku nejíst, pak týden měkká kašovitá strava
  • nepít alkohol - podporuje krvácení
  • nekouřit - tabákový kouř komplikuje a prodlužuje hojení rány
  • v den zákroku nevyplachovat, potom výplachy heřmánkem nebo řepíkem
  • zuby normálně pravidelně čistit!
  • po týdnu kontrola a odstranění stehů
  • dodržovat pokyny stomatologa, jinak se může hojení zkomplikovat
     
Autor: Martina Dvořáková