Co děláte pro své oči, aby byly zdravé?

Máme jen jeden pár očí, přesto s nimi nezacházíme tak, jak bychom měli. Nejenže si oči vhodně nechráníme. Ale navíc je dennodenně vystavujeme zlozvyků, které jim škodí. Přečtěte si, s čím byste měli přestat, abyste měli zdravé oči.

Co děláte pro své oči, aby byly zdravé?

Mnutí očí rukama
Sice máte pocit, že po přetření očí rukama se vám uleví, pravda je ale někde jinde. Třením si podráždíte krevní cévy a vaše oči vypadají jako zakrvácené. I když to není pro vaše oči likvidační, zvyšuje to riziko zanesení infekce do oka.

Plavání bez brýlí
I když jsou brýle na plavání nepohodlné a nevzhledné, chrání vaše oči před nebezpečnými látkami, které se mohou nacházet ve vodě v bazénu, v moři, v řece či v přehradě. Plavání bez brýlí se vám může vymstít podrážděním očí, které doprovází zarudnutí a pálení.

Chytání očí neumytýma rukama
Podle vědců z Berkeley se člověk dotkne své tváře v průměru skoro 16-krát za hodinu. Nechtějte si ani představit, kolik bakterií a virů se tak dostane na obličej. Oči a jejich okolí byste se měli dotýkat výlučně až po důkladném umytí rukou, jinak si koledujete o nepěknou infekci.

Používání staré nádobky na kontaktní čočky
Možná si pravidelně měníte roztok na čočky, ale nádobku máte stále stejnou. Bakterie, které se usazují na vašich čočkách, se pak hromadí v nádobce a množí se. Používáním čoček z takové nádobky si každým dnem zvyšujete riziko závažných problémů s očima. Kupujte si novou nádobku přibližně každé tři měsíce.

Neustále používání očních kapek
Oční kapky nejsou vhodné pro celoroční používání. Pokud si je budete dávat příliš často nebo příliš dlouho, tak si vaše tělo na ně zvykne a vůbec vám již nebudou účinkovat. Volně dostupné kapky do očí vám mohou pomoci a přinést úlevu, pouze pokud si je dáte jednou za čas. V případě přetrvávajících problémů se zrakem, navštivte lékaře, který vám pomůže. 

Autor: Lenka Kostková