Co je virtuální kolonoskopie?

Virtuální kolonoskopie nebolí. Nepříjemné vyšetření tlustého střeva sondou se dá nahradit pohodlnou a rychlou výpočtovou metodou. Virtuální kolonoskopie však má své riziko: Je to záření.

Co je virtuální kolonoskopie?

Pozor, záření!

Žádanku musí vypsat gastroenterolog, takže postup je jasný. Pokud máte obavy o své zažívací orgány, navštivte praktického lékaře. Když se vaše podezření potvrdí, pošle vás ke gastroenterologovi a ten v případě potřeby navrhne kolonoskopii. S největší pravděpodobností vám doporučí klasické vyšetření sondou, čili endoskopem, protože má své nesporné výhody. Ještě stále je o něco přesnější než virtuální metoda a pokud při něm najdou polyp, mohou jej pomocí sondy okamžitě odstranit. Právě proto je obávaná reálná kolonoskopie v celém vyspělém světě uznávaná zatím jako jediná metoda preventivního vyšetření. Na kliniku se pacienti dostanou ve třech případech. Lidé, kteří reálnou kolonoskopii nemají dokončenou, neboť jim z různých důvodů nemohli prohlédnout celé střevo, lidé, kteří vyšetření sondou absolvovat nemohou, nebo ti, co ho podstoupit nechtějí, ale mají příznaky onemocnění. "Procento komplikací je nižší než při reálné koloskopii, ale každá metoda přináší určitá rizika. Jednou z největších nevýhod virtuální kolonoskopie nebo jako my říkáme, CT kolonografie pro pacienta je, že je spojena s ionizačním zářením. V celé Evropské unii platí legislativa, která upravuje možnosti lékařského ozáření tak, že musí být odůvodněno a optimalizováno. Třeba si uvědomit, že záření tělu neprospívá, proto vůbec není vhodné, abyste se na CT ptali bez zjevné příčiny. Lidé, kteří mají více než padesát let a zanedlouho budou povinni absolvovat každé tři až pět let reálnou kolonoskopii preventivně, mohou, ovšem uvažovat o počítačové metodě. Je bezbolestná, ale měli byste si spočítat, kolik ozáření by jste absolvovali od padesáti do, řekněme, do osmdesáti let. Takové dávky již mohou být karcinogenní. Přesto je možné, že za pět či deset let bude virtuální kolonoskopie uznána za screeningovou vyšetřovací metodu, směřují k tomu mezinárodní studie.

Představme si však, že jste na CT kolonografii objednání

Co vás čeká? Pacient se na vyšetření připravuje čtyři dny, ale zůstává doma, nemusí ležet v nemocnici. V první den ze stravy vyloučí veškeré ovoce a zeleninu, protože zanechávají ve střevě hodně zbytků. Druhý den kromě toho zvýší příjem tekutin. Třetí den je stejný, ale večer dostane "suché" projímadlo, takové, co ve střevě nezanechá tekutiny. Čtvrtý den absolvuje CT. Během celé přípravy musí užívat přípravky, aby poslední zbytky stolice, které ve střevě zůstanou, byly označeny. Tak si je při vyhodnocování snímků nespletete s polypy či jinými útvary. Ale tak snadné to není. Aby se střevo dalo zevnitř virtuálně prohlížet, budou vám ho muset rozfoukat, nesmí zůstat slepené. Do konečníku vám zavedou tenký katetr, kterým dovnitř foukají vzduch nebo kysličník uhličitý. Současně dostanete léky na uvolnění, spasmolytika. Takoví lidé pociťují rozfoukávání jako určitý diskomfort, ale bolestivé pro většinu není. Pro pacienta je příjemnější, když mu podáme kysličník uhličitý, neboť ve střevě se lépe vstřebává. Člověk od nás neodchází velmi nafouknutý. Na CT vyšetřujeme ve dvou polohách, na břiše i na zádech. Snímání trvá asi šestnáct sekund v jedné poloze, je to velmi rychlé, děláme to na jedno nadechnutí. Pokud přijde člověk, který ze střeva už krvácí nebo je anemický, což naznačuje, že asi něco najdeme, v jedné poloze jej vyšetřujeme po podání kontrastní látky do žíly.

Prohlédnout celé břicho

Obrovskou výhodou je, že takto učiněné vyšetření je zároveň i detailním CT vyšetřením břicha a pánve. Pokud je ve střevě nádor, odborníci hned zjistí, v jakém je stádiu, jak prorůstá do okolních struktur, zda jsou postiženy lymfatické uzliny a jestli vznikly někde metastázy. Rovněž vidí jiné případné problémy, které se ne vždy projevují, například nádor slinivky. Vyhodnocování obrázků však již tak rychlé není, trvá třicet minut až jeden a půl hodiny. Nejdůležitější je, aby byl radiolog dostatečně vyškolený a trénovaný. V Evropě za odborníka považují takového lékaře, který interpretoval již alespoň dvě stě případů. Pokud má zkušenosti z jiných CT metod, stačí i méně. Rentgenem nasnímáte údaje o břiše v digitální formě, z čehož rekonstruujeme asi tisíc takzvaných CT snímků. Jsou to průřezy břicha a pánve se střevem v tloušťce asi jeden až jeden a půl milimetru. Obrázky načteme do speciálního softwaru, který vytvoří virtuální pohled do tlustého střeva a průřez břicha a pánve ve dvou rovinách, ale interpretovat je musí vždy dva odborníci. V praxi to znamená, že nejprve na všechno podívá jeden lékař, udělá závěry a po něm totéž zopakuje druhý. Výsledky pak porovnají. Jsou však komerčně dostupné programy, které i toto udělají za člověka, přesto se metoda používá v USA jako druhé čtení. První musí udělat lékař. Jen člověk může posoudit, zda nalezený útvar je polyp, nebo již nádor.
 

Autor: Martina Dvořáková