Zapijte lék na srdce čajem z třezalky a on se změní na jed. Přeháníme? Ano, ale pouze trochu. Stačí málo a léčivo, které mělo pomoci, nadělá pořádnou neplechu. Abyste si neublížili, v prvé řadě musíte dodržovat správné dávkování. Důležitý je nejen časový interval, ale i to, zda máte přípravek užít před jídlem nebo po jídle. Ovlivníte tím účinnost přípravku a ochráníte před možným poškozením žaludeční sliznice.
Jak řešit situaci, kdy si zapomenete vzít dávku, nebo naopak omylem si dáte dvě po sobě? Lékárnice radí: Pokud jste na lék v předepsaném čase zapomněli, vezměte si hned další dávku a následující až po doporučené přestávce. Pokud si vzpomenete pozdě, dejte si další lék podle původního harmonogramu, jakoby jste nic nebyli vynechali, a užívání si prodlužte o jeden interval tak, abyste vybrali všechny dávky. Nesmí se to však stávat často, protože pak hrozí komplikace. Když někdo v roztržitosti užije lék dvakrát po sobě, nemusí propadat panice. Vážnější poškození vyvolávají až větší dávky léků, ale mohli byste například dostat průjem. Větší problém vidí v pacientech, kteří se rozhodnou nedobrat léky dokonce, protože se už cítí dobře. Nejednou tím vyprovokují návrat onemocnění, ale tehdy už vznikají i komplikace a organismus často reaguje na léčbu hůře.
V případě, že se projeví nežádoucí účinky, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem, ale přípravek nevysaďte. Většinou jsou to pouze přechodné lehčí formy, které obvykle po pár dnech pominou. Často se projevuje zvýšené pocení, vyrážka nebo mírná nevolnost. Tyto obtíže se někdy dají překonat vhodným bylinkovým čajem bez cukrem, nebo jen větším množstvím vody. Až při silných lécích, jako jsou cytostatika pro onkologické pacienty, podáváme k potlačení nežádoucích účinků další preparáty. I když v příbalovém letáku najdete občas pořádně odstrašující seznam možných vedlejších účinků, nelekejte se. Vyskytují se velmi vzácně, jinak by se lék nemohl dostat do praxe. Výrobce je však povinen o nich informovat. Někdy čtení příbalového letáku způsobí více zla než užitku, pacient ztratí zájem lék brát a nežádoucí účinky přímo očekává. Stává se to zejména při lécích na psychiku. Lidé s úzkostmi a depresemi bývají citliví a ovlivnitelní. Pokud nějaké nežádoucí účinky přece zpozorujete, určitě to ohlaste svému lékaři. Má povinnost oznámit to Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, který tyto informace eviduje a podle potřeby i řadí při revizi do příbalovém letáku.
Jistě víte, že účinky léčiv ovlivňují nápoje, jídlo, doplňky výživy nebo jiné farmaceutické výrobky, které užíváte současně. Nejznámějším příkladem je grapefruitová šťáva. Ale nejen džusy jsou rizikové. I čaj z třezalky tečkované zesiluje účinky léků, zejména pokud mluvíme o preparátech na srdečně-cévní onemocnění. Všechna antibiotika se nesmí zapíjet a zajídat mléčnými výrobky, protože spolu vytvářejí vápenaté komplexy, které snižují jejich účinek, případně vyvolají vedlejší reakce. Mluvíme však o užití bezprostředně za sebou. Po hodině už můžete pít i jíst cokoliv. Nejvhodnější tekutinou na zapití léku zůstává čistá voda v dostatečném množství, alespoň dvě deci. Stejně platí, že kdo má organismus oslabený onemocněním, neměl by jej dále zatěžovat nezdravou stravou. Vyhýbejte se těžkým, mastným či příliš kořeněným jídlům, naopak, jezte více zeleniny a ovoce, méně červeného a uzeného masa. Nejhorší je kombinovat jakýkoliv lék s alkoholem. Alkohol je i pivo. Mnozí pacienti se ptají: Ani pivo nesmím? Ne, s léky ne.
Dalším důležitým bodem v příbalovém letáku je odstavec o uchovávání léku. Venku je třicetistupňové vedro a vy zjistíte, že tabletky máte již dva dny na nočním stolku a přes okno na ně vesele praží slunce. Leták hovoří o skladování ve tmě a teplotě od 8 ° C do 25 ° C. Co teď? Užít nebo zahodit? Závisí to na lékové formě. Pokud jde o pilulky nebo obalované dražé, které jsou chráněny v blistrech a v krabičce, lék nemusíte vyhodit. Pokud nezměnil barvu ani konzistenci, můžete jej užívat. Ani mast se nemusela pokazit, zejména pokud jste ji ještě neotevřeli. Ale pokud neobsahuje antioxidační a antibakteriální přísady, není již bezpečná. Určitě nedoporučuji použít nesprávně skladované oční kapky. Mohou vyvolat pálení či řezání očí, ba až zánět. Léčivá látka, která změnila barvu nebo konzistenci, již není k použití. Pouze krémům a mastem se může stát, že se olejová složka odděluje od vodní a stačí přípravek protřepat. Jiný případ: Přípravek je třeba držet v ledničce a vy jste na to zapomněli. Tři dny zůstal v pokoji, při teplotě asi 20 ° C. Co s ním? Pokud nezměnil barvu ani konzistenci, můžete ho zkusit, ale oční kapky ne. Antibiotika bych také už nepoužila, myslím tím sirupy, které se ředí v čase potřeby. Pokud je necháme při pokojové teplotě jeden den, ještě by se daly brát, dva dny je již mnoho. A co s expirační lhůtou? Pokud vypršela před týdnem, klidně preparát užijte. Zejména pokud je to pevná léková forma. Ale lék, jehož expirační lhůta vypršela před měsícem a dříve, už neberte.
Složení a farmakoterapeutická skupina jsou informace, které řeknou víc pouze odborníkům, běžný spotřebitel se jimi zvlášť zabývat nemusí. Indikace je starostí lékaře, podle ní se rozhodne, který preparát vám předepíše. I kontraindikace by měl s vámi probrat on. Jistě se vás zeptal na alergie nebo migrénu a musí také vědět o všech lécích, které užíváte. Určitě však s vámi neprobere poslední záznam příbalovém letáku, kterým je datum poslední revize. Nespleťte si ho s expirační lhůtou, ta je na obalu přípravku. Datum říká, kdy příbalový leták naposledy kontrolovali a doplňovali novými poznatky. Mezi ně se řadí například nepříznivé účinky, které ohlásí pacienti. Léky se sledují dlouhodobě, celá deset-letí, neboť nové nežádoucí účinky se mohou objevovat i po letech. Volně prodejné léky kromě toho, že jsou velmi přísně sledovány, musí mít kvůli bezpečnosti široký terapeutický index. To znamená, že množství účinné látky, od minima, které vám pomůže, po maximum, které ještě neublíží, musí mít opravdu široké rozpětí.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.